Tampere ei enää ole opiskelijamyönteinen kaupunki
Tampere irtisanoo kahden lukion rehtorit ja muodostaa noin 1300-1400 opiskelijan jättikampuksen ja palkkaa jättilaitokselle uuden rehtorin. Kaksi todella ammattitaitoista rehtoria joutuu siis siirtymään sivuun. Samalla heidän mukanaan lähtee paljon asiantuntijuutta ja ns. hiljaista tietoa omasta koulustaan.
On sanomattakin selvää, että uusi rehtori ei tule selviämään urakastaan. On sanomattakin selvää, että tämä tulee vaikuttamaan opiskelijoihin negatiivisesti.
Maineikkaan ja perinteikkään Lyseon lukion rehtori joutuu lähtemään kuten myös nykyisen Pyynikin lukion rehtori.
Opiskelijat vastustavat. Tampereen päättäjät ajavat härkäpäisesti suunnitelmaansa läpi.
Opiskelijat varmasti muistavat nämä päättäjät seuraavissa vaaleissa. Heillä on silloin riittävästi ikää äänestää.
Hallinnollisesti liian suuret oppilaitokset eivät toimi koskaan.
Kommentit (5)
Sama suunnitelma kuin Jyväskylässä siis. Ollaan lähdössä tuon takia täältä muualle ja Tampere oli yksi vaihtoehto. Ei taida olla sitten enää.
Lol! Saiko Rellun rehtori kenkää? TYK hallitsee
Mitä sekoilet? Toimivat teollisuuseläinlaitoksetkin. Kyllä ihmisetkin sopeutuvat.
Lukiolaiset ovat todella järkyttyneitä. Ulosmarssi on perjantaina.