Ukrainaa painostetaan nyt armotta!
https://yle.fi/a/74-20195578
USA painostaa Ukrainaa hyväksymään musertavat rauhanehdot, mitään neuvotteluvaraa ei ole. Vance sanoo, että puheet Ukrainan voitosta USAn tuella ja lisäpakotteilla ovat vain harhaluulo. Aivan kuten olen itsekin sanonut koko sodan ajan😁 Mikään kasa aseita ja rahaa ei tule Ukrainaa pelastamaan eikä yksikään diktaattori ole pysähtynyt talouspakotteilla😆
Zelenski on nyt ajettu totaalisesti nurkkaan, mitään liikkumavaraa ei ole. Minähän sanoin, että hän tulee vielä allekirjoittamaan musertavat rauhanehdot ja Venäjä saavuttaa tavoitteensa 100%😁
Kommentit (13)
USA ymmärtää, että Venäjää ei voi voittaa sodassa. Siksi on järkevää pakottaa Ukraina antautumaan🙂 Vladimir Putin ei koskaan epäonnistu tavoitteissaan.
Ukraina köhisee hengissä ainoastaan lännen tähtitieteellisen tekohengityksen turvin ja jos USA uhkaa lopettaa sen niin Ukrainalle ei juuri jää vaihtoehtoja🙂
venäjähän on koko ajan vähentänyt tavoitteitaan mitä paskemmin ja pidempään sota on sujunut. Kyllä vielä muistetaan miten koko Herson julistettiin "ikuisesti venäjäksi". Ja muutamaa viikkoa myöhemmin rys sät joutui luikkimaan Dneprin toiselle puolelle kun olo kävi liian kuumaksi.
Olisipa Suomessa yhtä järkevä presidentti kuin Vance. Täällä vain haihatellaan Ukrainan voitosta🤣🤣
Vierailija kirjoitti: venäjähän on koko ajan vähentänyt tavoitteitaan mitä paskemmin ja pidempään sota on sujunut. Kyllä vielä muistetaan miten koko Herson julistettiin "ikuisesti venäjäksi". Ja muutamaa viikkoa myöhemmin rys sät joutui luikkimaan Dneprin toiselle puolelle kun olo kävi liian kuumaksi.
Ei ole🙂 Miksi valehtelet itsellesi? Putin ei ole perääntynyt tuumaakaan tavoitteistaan. Alueet eivät ole tärkeät, Ukrainan alistaminen on.
Sodan loppuminen olisi nyt asiaa, eikä sen loputon jatkuminen.
Se on kieltämättä mielenkiintoista, että mitä mahtaa putinin ja trumpin päässä liikkua, jos he kuvittekevat saavansa Euroopan maksajiksi Ukrainan jälleenrakennukseen Ukrainan hyväkayessä heidän laatimansa antautumissopimuksen. Jos Eurooppa joka tapauksessa joutuu maksajaksi, niin totta kai Euroopan kannattaa mieluummin nyt antaa ne sadat miljardit saman tien Ukrainalle sodan rahoitukseen takaamaan Ukrainan voitto. Ja toki samalla antaa myös hyväksyntä Ukrainalle tuhota niin paljon venäjän suurkaupunkeja - eli moskovaa ja pietaria (ei kai venäjällä muita suurkaupunkeja olekaan) kuin mahdollista kaikilla mahdollisilla aseilla, jotta venäjä kärsisi maksimaaliset tappiot myös oman maansa sisällä eikä siitä enää tokenisi.
Ja jos Eurooppa mieluummin hyväksyisi maksajan roolin antautumissopimuksen allekirjoituksen jälkeen kuin sen, että tuetaan nyt vielä kun voidaan itse ae tehsä "viittä kauheammin", niin sitten pitää kysyä kuinka kädettömiä ja tyhmiä Euroopan päättäjät ovat...
Tarkoittaa myös sitä, että tänne saapuneet ukrainalaiset jäävät tänne.