Lue keskustelun säännöt.
Alue: Aihe vapaa
Äänestysoikeuteen muutos
26.10.2025 |
Hyvin erikoista että valitetaan ettei ole rahaa, eikä töitä. Samalla halutaan kuitenkin jatkaa samaa, tai jopa pahentaa asiaa.
Mitä järkeä on antaa äänioikeus henkilölle joka vain tulee tänne asumaan ja syömään muiden rahoilla? Annetaan tälle henkilölle vielä mahdollisuus äänestää että sama saa jatkua.
Jollei osallistu yhteisiin talkoisiin, äänioikeus pois!
Ellet tuo mitään pöytään, niin mene muualle syömään toisten eväitä.
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
Ap voi olla sikäli huoleton, että tutkitusti eniten äänestävät he, joilla on todennäköisesti kaikkein vähiten merkitystä äänestyksen lopoutuloksella.
Esimerkiksi todennäköisesti äänestää se, jolla ei ole mitään nerkitystä sillä onko työmarkkinatuki tai opintotuki parikymppiä pienempi vai nykyisen suuruinen.
Ja vastaavasti jättää äänestämättä se, jolle on opintotuen tai toimeentulotuen kannalta on merkitystä säilyykö se nykyisen suyruisena vai leikataanko parikymppiä pous nykyisestä.
Sinkkumies