Verottomat lahjat puolin ja toisin
Jos Elsa antaa Einolle 5000€ niin voi pyytää sen takaisin verovapaana myöhemmin? Eks niin?
Kommentit (4)
Toiselle saa lahjoittaa max 5000€ kolmen vuoden aikana ilman että syntyy lahjaverovelvollisuutta.
Sillä ei ole mitään väliä onko itse saanut toiselta lahjoja vai ei. Toisinsanoen se 5000€/3v raja ei nollaudu sillä että Eino antaa Elsalle myöhemmin samansuuruisen lahjan toiseen suuntaan.
Lahjoja ei myöskään saa kierrättää kolmansien henkilöiden kautta lahjaveron välttämiseksi. Eli jos Elsa lahjoittaa Einolle tänä vuonna 5000€ ja ensi vuonna antaa saman Jussille, joka välittömästi lahjoittaa summan eteenpäin Einolle niin tämä todennäköisesti katsotaan veronkiertämiseksi.
Jos antaa merkittävämpiä lahjoja esim lapsilleen niin kannattaa aina tehdä lainakirja jossa selkeästi myös todetaan onko kyseessä lahja vai ennakkoperintö.
Eli kysyjä oli käsittänyt ihan oikein verohallinnon tekstin. Oli ihsn selvää kuules nuo kolmen vuoden jutut sun muut ja se että ei mene veroa jos joku saa yli 5000€ mutta eri henkilöiltä.
Mikään ei estä antamasta summaa takaisin lahjoittajalle? No tietenkin käyeisenäkin voi, jos muuten ei voisi. Nyt vastattiin taas muutakin mitå kysyttiin paitsi joo, olihan siinä uutta tuon kierrättäminen. Sitä ei ollut verohallinnon ohjeissa ainakaan niissä pääohjeissa.
Ei noita pikkusummia seuraa kukaan. Mummoni antoi äidilleni 100.000 tiskin alta, että selvisi avioerosta ja mitään ei ilmoitettu eikä kukaan kysynyt. Huvittaa ajatella, että jotkut lampaat laskeskelee ja kirjoittelee veroilmoitukseen jotain muutaman tonnin apupaketteja kolmen vuoden välein. Haha ei tulis MIELEENKÄÄN. Näistä puhutaan ääneen vain keittiön pöydässä.
Idiootti-incelli.