Jos asuu kerrostalon alimmassa kerroksessa, eikä ole seinänaapureita, niin saako silloin meluta niin paljon kuin haluaa?
Kommentit (11)
kaupungeissa ei koskaan saa meluta niin paljon kuin haluaa koska on voimassa oleva järjestyslaki ja kait ne talon järjestyssäännöt koskee alimmassakin kerroksessa asuvia.
Melu kuuluu myös ylöspäin. Minäkin kuulen mm melko kovaa sen, kun alakerran asukas puhuu puhelimessa.
Jos asuu ylimmässä kerroksessa niin saako parvekkeella tupakoida ja grillata?
Miksi pitäisi meluta? Ai siksikö vain, että se olisi mahdollista?
Vierailija kirjoitti:
Jos asuu ylimmässä kerroksessa niin saako parvekkeella tupakoida ja grillata?
Saa varsinkin jos omistat asunnon.
Kyllä saa. Ääni ei liiku ylös tai alas, vain samassa kerroksessa.
Yläkerta kuulee. Patterin kautta myös siirtyy ääni ja putket. Metallia.
Vierailija kirjoitti:
Kyllä se melu kuuluu yläkertaankin ja ulos.
Yleisen käsityksen mukaan elämisen äänet kuuluvat paremminkin ylhäältä alas päin
Mistä tuollainen tarve meluta, vaikka asuisit korven keskellä niin silloinkin pitää välttää asioita jotka häiritsevät eläimiä, luontoa ylenpalttisesti.
Ei se turhanpäiväinen meluaminen tee kenestäkään mitään tai anna valtaa korkeintaan negatiivista huomiota josta ei lopulta seuraa mitään hyvää kenellekään.
Kannattaa hankkia paikka joka on niin eristetty ettei ääni pääse ulos häiritsemään ja jos ajatus on jotenki epämielyttävä niin kannattaa mennä itseensä miettimään mikä on se todellinen tarve halu jne
Kyllä se melu kuuluu yläkertaankin ja ulos.