Voiko ihminen, joka on viimeiset 10-15 vuotta viettänyt viikonloput alkoholin avulla rentoutuen, yhtäkkiä vaan
lopettaa alkoholin käytön ja ruveta viettämään vesiselvänä onnellisia viikonloppuja? Tuntemani henkilö väittää että hän voisi jos saisi seurustelukumppanin.
Kommentit (6)
Mä tein tuon. Loppui ihan seinään. Mutta omista syistä, en kenenkään muun kuin itseni vuoksi. Aloin kyllästyä krapulaisiin aamuihin.
Väittävät, että addiktion voi vaihtaa toiseen. Voihan se läträyksen sijaan ryhtyä maratoonariksi, himopaneskelijaksi tai joksikin muuksi.
En minä ryypännyt vuosiin kun löysin vaimoni. 4 vuotta täysin raitis olin. Kyllä me nykyään juodaan alkoholia joskus viikonloppuisin koska joku aina kutsuu iltaa viettämään.
Siis jokaisen perjantai-illan, lauantain ja sunnuntain kännissä?
Se tekee jo vakavaa tuhoa keholle ja aivoille.
Tottakai voi.