Miten neuvolan ultrassa hoitajan pitää kertoa lapsen muunsukupuolisuudesta?
Kommentit (22)
Ja pystyykö perus ultralla edes erottelemaan kaikki sukupuolet vai tarvitaanko tarkempia laitteita.
Onko hoitajia koulutettu tunnistamaan kaikki mahdolliset sukupuolet?
Kysymyksiä on paljon
Vauvojen muunsukupuolisuudesta ei voi tietää, mutta intersukupuolisia vauvoja kyllä syntyy jatkuvasti.
On myös vielä tunnistamaton ilmiö, vauvan vaihtuva sukupuoli. Äiti odottaa poikavauvaa, koska isä haluaa nimenomaan pojan.
Järkytys on suuri, kun syntyykin tyttö. Meitä "vaihtuvan" sukupuolen ex-vauvoja on jonkin verran. Osalla on huijattu isät naimisiin.
Vierailija kirjoitti:
Kysy Rosa Meriläiseltä.
Tai siltä Franzénilta.
Suosittelemme sekasikiön abortoimista...
Missä neuvolan ultrassa? Kätilö meille sukupuolen kertoi rakenneultrassa. Neuvolassa ainoastaan neuvolalääkäri on käyttänyt ultraa, ei koskaan hoitajat.
Miten ne kaikki sukupuolet kyetään erottamaan toisistaan, kun ei niillä ole muita tuntomerkkejä kuin tytön tai pojan sukuelimet? Onkohan nyt kuitenkin niin, että sukupuolia on kuin onkin vain kaksi, ja muusta puhuminen olikin vain tälle ajalle tyypillistä haihattelua.
Neuvolassa ei tee ultratutkimuksia kukaan arvon kehitysvammainen
Minun intersukupuolisen vauvan rakenneultrassa kätilö sanoi: " tässä on pojan markkerit, mutta ei täällä jalkojen välissä kyllä ole mitään" -> kutsun lääkärin -> "kyllä se tyttö on"
Ja ap, älä "vitsaile" aiheella, josta et tiedä mitään.
Vierailija kirjoitti:
Suosittelemme sekasikiön abortoimista...
Näinpä. Kyllähän lemmikkien pentujakin lopetetaan kehityshäiriöiden takia.
Vierailija kirjoitti:
Jos vanhemmat haluaa sukupuoen tietää niin pitäähän se kertoa. Tyttö, poika tahi mikä lie.
Tämän luettuani näen jo sieluni silmin tilnteen joka voisi olla todellinen ja vaatisi kyllä varmasti vanhemmilta huumorintajua kunnolla.
Vanhemmat kysyvät että mikä on tuleva sukupuoli, niin lekuri vaan vastaisi tyyliin: "joo että, lapsenne on joko, tyttö, poika tai sitten joku mikä lie"
6/5 hyvin sä vedät ap. Monet vielä kommentoivat vakavissaan tai muka vakavissaan.
tällä lapsella on poikadikki
tällä lapsella on tyttödikki
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Kysy Rosa Meriläiseltä.
Tai siltä Franzénilta.
Mitähän Simo ajattelee asiasta?
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Suosittelemme sekasikiön abortoimista...
Näinpä. Kyllähän lemmikkien pentujakin lopetetaan kehityshäiriöiden takia.
Pitäisi tehdä erittäin tarkat geeni- ja kromosomitestit sekä niiden perusteella abortoida kaikki kehityshäiriöiset ja vammaiset. Jos vanhempi ei tähän suostu niin sitten yhteiskunta ei osallistu lapsen hoidon kustannuksiin ja äidille pakkosterilisaatio.
kaikissa neuvoloissa ei välttämättä enää anneta lainkaan sukupuoliarviota. Vanhemmat saa omalla kustannuksellaan käydä yksityiseltä sitä pyytämässä, jos kiinnostaa saada tietää ennen synnytystä.
Tästä keskustelusta on poistettu kommentteja!!!!!!
Jos vanhemmat haluaa sukupuoen tietää niin pitäähän se kertoa. Tyttö, poika tahi mikä lie.