10 kk hartiaseudun kouristelut? Apuaa...?
10 kk pojallamme on omituinen vaiva. Istuma-asennossa vauvan niska-ja hartialihakset jännittyvät lyhyeksi aikaa ohimenevästi (n. 15 sek.). Hartiat siis nousevat korvia kohti. Tänään esimerkiksi päikkäreiden jälkeen tunnin aikana niska kouristui kuusi kertaa. Sen jälkeen en ole huomannut kouristeluja. Ei näytä kummemmin vaivaavan pikkaista, mutta näyttää häiritsevältä. Ja huolestuttaa tietysti. Mistä voi olla kyse? Vaiva oli havaittavissa jo pienempänä (7 kk) mutta oli vähäistä ja jäi pois kunnes nyt taas on ilmennyt viime viikkojen aikana. Muuten vauva on iloinen ja pirteä, ja muutenkin hyvin kehittynyt. Esimerkiksi liikkuminen on hyvää, kävelee puita pitkin jne. Jos jollain vastaavia kokemuksia, olisin todella iloinen kuulemaan mista voisi olla kyse!
Kommentit (2)
Vauva (11kk) vetää usein olkapäät korviin ja pyörittää päätään, kun pissa lorahtaa vaippaan. Näin mieheni (jolla useampi lapsi edellisestä liitosta) asian minulle ilmoitti. Enkä sitten sitä mitenkään kyseenalaistanut. Sitäkö se sitten vaan olisikin?
Itsellä ei henkilökohtaisesti kokemusta, mutta minä kyllä ottaisin heti huomenissa yhteyttä omaan terveyskeskukseen ja yrittäisin saada lääkäriajan, jotta asiaan saataisiin selvyys.. Varsinkin kun tulevat noin usein.. Kuusi kertaa tunnissa on mielestäni melko usein.. Voihan olla ettei ole mitään, mutta eikö se parempi ole tarkistaa kuitenkin..