Minulta ei sääliä liikene kerrostalokopeissa päällekkäin ja sivuttain asuville. Ovat sen itse aiheuttaneet itselleen
Kommentit (8)
Skitsofrenian tyypillisiin oireisiin kuuluu puheen hajanaisuus, joka pahimmillaan estää ymmärretyksi tulemisen. Tavallisimpia kliinisiä ilmenemiä ovat raiteilta suistuminen, tangentiaalisuus, päämäärän kadottaminen ja inkoherenssi. Skitsofreniapotilailla on todettu häiriöitä semanttisessa prosessoinnissa, kontekstin hyödyntämisessä ja mielenteoriassa. Nämä tekijät voivat johtaa hajanaiseen puheeseen. Kielitieteellisesti määriteltynä tyypillisiä sidoksisuuden häiriöitä ovat puutteelliset viittaussuhteet, puheenaiheiden ja viittauskohteiden yllättävyys, lausumien puutteellinen hierarkia ja puheen ohjautuminen merkitysyhteyksien pohjalta. Kielitieteelliset havainnot ja käsitteet voivat auttaa kliinikkoa ymmärtämään skitsofreniapotilaan hajanaista ilmaisua.
Miten ovat aiheuttaneet sen itselleen? Minä en kuule voi sille mitään että joudun asumaan jossain vtun vuokrakämpässä. Ei ole valitettavasti vielä varaa ostaa omakotitaloa. Sellainen olisi kyllä haaveena.
Mä onnittelen itseäni joka päivä, kun muutin omakotitalosta kerrostaloon. Ei tarvitse haravoida, leikata nurmikkoa, tehdä lumitöitä, ei mitään huoltohommia. Ei ole ikävä mitään omakotitalossa asumisesta.
Minulta ei sääliä liikene jossain horonperän mörskässä majailevalle oliolle.
Kyllä täällä ihan mahtuu olemaan, ei tarvitse ahtauden vuoksi kavuta päällekkäin eikä käytävissäkään edetä sivuttain.
Mitä aiheutin?
Tilanteen, että joku rakennutti kerrostalon?
Ei mitään mielikuvaa.
Vanhat miehet viihtyvät omakotitaloissa.
Ok. Tuu hakee mut pois xD