brie - valkohomejuusto
Onko joku syönyt raskaana brie juustoa?
Itse söin sitä tietämättömänä ja nyt pelottaa ja harmittaa!
Homejuusto voi olla vaarallista sikiölle, mitä nyt?
:(
Kommentit (6)
Pastöroidusta maidosta tehtyjä tuotteita voi syödä huoletta. Ja mikäli nyt niin on, että tuoteselosteesta ei selviäis oliko se pastöroitu niin slti on aika pieni mahdollisuus, että se nyt just siinä juustos ois ollu se listeria. Listeriaan sairastumistapauksia suomes kuitenkin vuodessa melko vähän.
Huuheli
Se listeria on nimenomaan niissä juustoissa vaarana mitkä on tehty pastöroimattomasta eli täysin kypsentämättömästä maidosta. Suomalaiset homejuustot on tehty iskukuumennetusta maidosta ja monet ulkomaalaisetkin. Homeella ei oo mitään tekemistä asian kanssa. Eli homejuustoja ja muitakin tuorejuustoja (esim. feta ym.) jotka ulkomaalaisia ja eivät ole pastöroituja niin kannattaa vältellä. Mutta siltikin se listerian saamis riski aika vähäinen. Ja aina tietysti kuumennettuna voi niitäkin syödä esim. just pizzan päällä.
-Maharaja
Kiitos rohkaisun sanoista!
Loppua kohti mennään ja hermostuttaa kaikki niin valtavasti.
Tuli niin kova hätä asiasta kun olen tähän asti onnistunut välttämään noita kiellettyjä ruokia
Soitin Valion kuluttajapalveluun. Sieltä kerrottiin että tänäpäivänä on laki suomessa että kaikki suomalaiset juustot (tuore, sulate, home, feta yms) tehdään pastoroidusta maidosta. Eli kaikkia suomalaisia saa syödä. Varot vaan visusti ulkolaisia.
Neuvola ei ilmeisesti vielä tiedä tätä kun minullekin sanottiin siellä ettei sais syödä tuorejuustoja, tai homejuustoja. Tosin ulkolaisiakin esim. homejuustoja saa syödä jos ne kuumentaa. Muistaakseni muutamia minuutteja 60asteessa riittää, eli homejuustopitsa on sallittua:)
(Kannattaa tarkistaa toi aika+asteet jostain jos et aio kuumentaa ruokaa kunnolla ja kauan esim uunissa tai kattilassa kiehuttamalla)
Eiks siinä homejuustossa oo sama listeriariski kuin muissakin tuorejuustoissa. Eli jos kotimaista on ollut, niin aika pieni. Eikai se home itessään vaarallista oo, vaan äidin vatsahapot sen hoitelee. Ja kypsennettynähän sitä saa syödä. Kyl mä ainkin aurajuustoa pizzaan laitan edelleen.