Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tässä kuussa tuli veronpalautus

Vierailija
20.08.2025 |

Sain 1500. Se sai mut miettimään, kuinka helvetin paljon helpompaa olisi, jos ois joka kuukausi sen verran isompi palkka. Rahat riittää oikein kivasti, vastoin kuin normaalisti, kun joka euro pitää laskea ja silti on p.a. ennen kuin loppua. 

Ei hyväpalkkainen voi tajuta, kuinka paljon helpompaa elämä on, kun on parempi palkka

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
03.09.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eihän se tarkoita että sulla olisi 1500e joka kuukausi enemmän käytössä, koska veronpalautus tulee vain kerran vuodessa. 1500e / 12kk = 125e/kk.

Tänään on taas joku veronpalautuspäivä, hehkuttavat että keskimäärin veronpalautus on suurempi kuin viime vuonna, mutta tässäkin taas työtöntä potkitaan päähän, sain pitkästi toistasataa euroa vähemmän kuin viime vuonna, eli työttömän verotus on jollain kepulikonstilla kiristynyt!

https://yle.fi/a/74-20180756

"Keskimäärin suomalaiset saavat tämän vuoden heinä-syyskuussa 734 euroa veronpalautusta. Vuosi sitten vastaavaan aikaan veronpalautusta maksettiin keskimäärin 693 euroa."

Vierailija
2/3 |
03.09.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Huomaa, ettei tuosta 1500 eurosta jää käteen kuin osa. Oma palkkani nousi 1000 eurolla uuden työn myötä. Käteen jäävä osuus ei noussut kuin reilut 300 euroa. 

Jotain pitäisi muuttaa, että saataisiin palkkaverotus ja muut palkkaan kohdistuvat veronluontoiset maksut pienemmiksi. Jos vain palkkoja korotetaan, niin työt lähtevät Suomesta muualle halvempiin maihin. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
03.09.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Saan lokakuussa yli 6000! En ikinä ole näin paljon saanut. Vuorotyötä ja vkl lisiä paljon.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi yhdeksän kahdeksan