Netti vilauttaa Häneen Sanomien
juttua jossa fil. tri sanoo, että kiusaamiseen ja huonoon käytökseen syy löytyy lepsusta kasvatuksesta. Juttu on vain tilaajille kokonaan luettavissa mutta kaikille netissä näkyvän tekstin perusteella asiaan saataisiin muutos kun lapsille alettaisiin osoittaa ettei noita käyttäytymistyylejä hyväksytä, siis aikuisten auktoriteetilla ryhmäpaineena.
No, mut. Mulle tuli mieleen, että kakarat tai osa heistä käyttää samaa ryhmäpainetta. Roadman-ihailu. Ja siis tuossakin se ryhmää ohjaava perusta on toki muu kuin yhteiskunnan virallinen sääntö, roadman toimii kriminaalilakien mukaan.
No, ovatko kriminaaliluonteiset vanhemmat ja kasvattajat parempia auktoriteetin hallussa pitäjiä? Kammottavaa, mut ei kun naurettavaa silti.
M u stalaiset esim.? No, mut anteeks, osaavat toki kieroilun ja konnailun, mut onko tyhmyys vallassa? Hyi h lvetti, hyi h lvetti!
Aloituksen viimeiseen kappaleseen: no, noissa m-ryhmissä johtavasta pojasta onkon tarkoitus kasvattaa tyyppi joka myöhemmässä elämässään istuu iso kullanvärinen kello ranteessa ja boss-logolla merkattuun takkiin pukeutuneena oikeussalissa!