Keskustelua koirista laajemmin. Aiheena koiran vaistoaminen ihmisestä jotain, jonka takia kiertää ja välttelee tyyppiä
Koirani kiertää mahdollisimman kauas kahta tyyppiä. Muita ihmisiä koira menee iloisesti tervehtimään.
Tuossa yksi keskustelun aihe. Muitakin koiriin liittyviä aiheita saa ottaa tässä ketjussa puheeksi.
Kommentit (8)
Toinen noista kahdesta tyypistä osoittautui oikeasti mieleltään sairaaksi. Jouduin hakemaan hänelle lähestymiskiellon. -ap
Naapurissa käy aikuista porukkaa. He kuuluvat ns. ydinperheeseen, mutta asustelevat nykyään omissa talouksissaan. He ovat kaikki käyneet tontillani eri aikaisesti lähestyen koiriani. Näistä kahteen henkilöön koirani eivät reagoi mitenkään oikeastaan, mutta kahteen muuhun koirat alkaa haukkumaan kuin puolustaen reviiriään.
Melkoisen varmasti koirat siis vaistoavat, kuka hyväksyy ne, ja ketkä taas ei.
Koirat haukkuu ja heiluttaa ujosti häntää. Eli tavallaan kiinnostaa, mutta myös ilmeisesti jännittää. Miksiköhän? Tai mistä tuo kertoo?
Omat koirani ovat joihinkin vieraisiin ihmisiin jotka tulevat juttelemaan, suhtautuneet matalalla hiljaisella murinalla ja välttelyllä. Jopa yksi alakerran naapuri sai saman vastaanoton tullessaan lainaamaan puhelinta meiltä. Eivät siis yritä käydä päälle tai purra, vaan murisevat hiljaa ja eivätkä ota kontaktia. Normaalisti tervehtivät tuntemattomiakin iloisesti hössöttäen. Jotain koirat tietävät näistä ihmisistä mitä mitä en hoksaa, mutta uskon koiriani ja pyrin pois tilanteesta mahdollisimman pian.
Mulle taas käy päinvastoin kun menen ulos. Tuntemattomat koirat haluavat tulla tekemään tuttavuutta häntä heiluen. Viimeksi eilen eräs hauska tapaus meinasi lähteä mukaani kun lähdin kävelemään pitkin katua. Omistaja naureskeli että ei me nyt sinnepäin mennä.
Eläimillä on hyvät vaistot ihmisten suhteen ja siihen itse myös uskon. Aika moni ei usko enää omaan intuitioon, mutta eläimet ovat se onneksi säilyttäneet.
Vierailija kirjoitti:
Koirat haukkuu ja heiluttaa ujosti häntää. Eli tavallaan kiinnostaa, mutta myös ilmeisesti jännittää. Miksiköhän? Tai mistä tuo kertoo?
Leikkimielisyyttä?
Koirat haistavat asioita joista ihminen ei voi kuin kuvitella.