Syntymäpäivät joita ei halua
Mieheni haluaisi pitää syntymäpäiväjuhlat. Itse kammoan juhlien järjestämistä. Lapsuudenkodissa niihin liittyi valtavat riidat etukäteen ja arvostelu. Koti pitäisi laittaa tiptop ja tarjoiluista stressata. Ahdistaa. Olen siis aika erakkoluonteinen. Mikään muu ei miehelle käy, kuin kotona juhliminen ja itse tarjoilu. Tekisi mieli olla poissa se päivä, mutta sekin on noloa. Tai tervehtiä vieraita ja sitten häipyä jonnekin. Ongelma on se, meillä on olohuoneessa paljon tavaraa, ja vaikka niitä jonnekin veisi, niin huonekalut on vanhoja, meille kelpaa, mutta ei kehtaa ties kelle vieraille näyttää (se arvostelu). Kuulostaa varmaan tyhmältä, mutta minulle ahdistavaa.
Kommentit (11)
No jos noin kovin ahdistaa, niin vuokraa jokin mökki tmv. juhlapaikka miehelle synttärilahjaksi.
Vierailija kirjoitti:
No jos noin kovin ahdistaa, niin vuokraa jokin mökki tmv. juhlapaikka miehelle synttärilahjaksi.
Kun tässä nimenomaan mies haluaa pitää kotona syntymäpäivät.
Mitä ressaat koska mies voi hoitaa kaiken.
Siis miehen syntymäpäivät? Onko hän käskenyt sinun ne järjestää vai aikooko itse pitää? Et voi häntä estää järjestämästä omia juhliaan omassa kodissaan. Lisäksi sinun täytyy kyllä olla paikalla, koska todellakin olisi erittäin noloa mikään muu.
Sitten jos mies vaatii sinua järjestämään sinun omat synttärisi tai hänen synttärinsä, asia on eri.
En mä ainakaan ollut paikalla kun mies järjesti kavereilleen 30 vee synttärit meillä kotona ja saunotti niitä. Silloin toki olin kun sukulaisia tuli kahville. Aloittaja ei kertonut millaiset juhlat tarkalleen miehellä on mielessä.
Nyt rauhoitu.
Miehesi ei ole järjestämässä sinun lapsuudenperheellesi tyypillisiä synttärijuhlia, vaan sellaiset kuin itse haluaa. Anna hänelle vapaat kädet.
Kaikissa perheissä synttärijuhlien järjestämiseen ei liity riitaa eikä erimielisyyksiä.
Kerro miehellesi, että lapsuudenkodissasi juhlat järjestettiin aina kamalan draaman säestyksellä, joten et tiedä mitään kunnollista ja kivaa tapaa järjestää juhlia. Tästä syystä haluat olla järjestelyissä sivustaseuraajana.
Älä myöskään itse järjestä mitään draamaa siihen juhlan järjestelyyn tai juhlaan. (Kuten täydellistä siisteyttä kotiisi.)
Jos olet varma että juhlija itse tekee kaiken juhliin liittyvän metatyön,suunnittelun,hankinnat,siivoamisen,raivaamisen,ostaa ja kuljettaa tarjoilut,tekee kaiken ruoan ja juomavalmistelut vastaten niiden asianmukaisesta säilytyksestä ja tarjoiluvatien hygieniasta ja tilan tekemisestä kylmälaitteisiin,laittaa kauniit kattaukset,hankkii kukat,hoitaa pöytäliinojen silitykset,tekee juhlakoristelut,valmistelee pöytä- ja huonekalujärjestelyt,kantaa eteiseen naulakot,kenkätelineet,huolehtii vessat siisteiksi saippuoineen, papereineen,pyyhkeineen,laittaa mahdolliset ulkotilat viihtyisiksi,sitten ehkä.
Jos on koko päivän läsnäoleva isäntä ja viihdyttäjä samalla kun hoitaa tarjoilu pöydän täyttämisen ja vie vieraiden ajelehtivia tiskejä ja laseja pois,huolehtii ohjelmanumeroista ja kaikkien viihtyvyydestä,onnittelen jos yksin kaikkeen pystyy. Juhlat ovat aina iso vaiva,jos hän vielä siivoaa jälkikäteen paikat entiselleen ja huolehtii tiskit sun muut,hienoa.
Muussa tapauksessa tiedät että teet yksin kaiken eikä ihme jos stressaa etukäteen
Miksi olet muuttanut yhteen jos pelkäät miehen kavereita/sukulaisia noin paljon? Ihmeellistä kun pitää tuollaisestakin ahdistua.
Olet ihan kauhea puoliso, jos kiellät toista pitämästä juhlia omassa kodissaan. Nyt lopetat sen omissa tunteissasi piehtaroinnin, kysyt mieheltä minkälaiset juhlat hän meinasi pitää ja teet osaltasi parhaasi, että juhlat onnistuu.
Tottakai mies saa omassa kodissaan pitää syntymäpäiväjuhlat. Ketään ei kiinnosta toisten huonekalut. Minä tykkään, että kotona on kaunista, mutta en arvostele muiden koteja. Okei olen joskus arvostellut mielessäni jos esim. vessassa ei ole ollut käsisaippuaa, mutta noin muuten toisten kotien ulkonäöllä ei ole väliä, vaikka esteetikko koen olevanikin. Kunhan on sellaista perussiistiä. Mies voi itse miettiä tarjoilut. Sinä ahdistut nyt kovin normaalista elämästä. Joskus on hyvä astua mukavuusalueen ulkopuolelle.