Kokemuksia Helsingin kouluista: SYK, Saksalainen koulu ja Ranskalainen koulu
Onko lapsesi käynyt näitä kouluja? Tai oletko itse aikanaan käynyt jonkun näistä? Ovatko kokemukset pääosin positiivisia vai negatiivisia ja koetko että lapsen luonteella on väliä siihen, millaisena kyseisen koulun kokee?
Mietin mikä koulu pk-seudulla sopisi erityisesti älykkäälle, luovalle, hyvin kiltille ja herkälle lapselle.
Jos tulee näiden lisäksi mieleen joku muu koulu, saa ehdottaa. Teen etätyötä ja voin jopa muuttaa hyvän koulun perässä ainakin Uudenmaan sisällä. Myös kyläkoulut kiinnostavat, jos eivät ole lakkautusuhan alla.
Kommentit (12)
SYK on Suomen paras koulu. Ei ole helppo päästä.
Näissä on S2-oppilaita pääosin sellaisista maista, mistä tulijat eivät aiheuta ongelmia. Hyviä valintoja kaikki.
Vierailija kirjoitti:
SYK on Suomen paras koulu. Ei ole helppo päästä.
Jos ap harkitsee Sykkiä, hänen lapsensa on varmasti lahjakas. Kommenttisi on vähän outo.
Onko jonkinlaisia urasuuntautumisia? Kielen mukaan.
Kaikki mainitsemasi koulut ovat hyviä ja niihin pyritään valintakokeiden kautta. Eli ei kannata muuttaa mihinkään ennen kuin on varmaa, että lapsesi on päässyt ko. kouluun.
Minulla on opettajakavereita, joiden lapsia on kaikissa em. kouluissa juuri siksi, että niissä on yleisesti hyvä työrauha ja laadukas opetus.
elsingin ranskalais-suomalainen koulu eli Ranskis on ihan tavallinen koulu ranskankielen taitoisille.
Vierailija kirjoitti:
SYK on Suomen paras koulu. Ei ole helppo päästä.
Alakouluista: SYK on yleishyville oppilaille, Kaisaniemen ala-asteen painotusluokat musiikista tai tanssista kiinnostuneille. Molempiin valitaan alle 1/3 hakijoista soveltuvuuskokeen - huom. ei vain pääsykokeen - kautta.
Siinä Helsingin parhaat vaihtoehdot, jos tokaluokkalainen - toivottavasti omasta halustaan, ei vanhempien painostuksesta - harkitsee kouluvaihtoehtoja.
Itse laittaisin lapsen englantilaiseen kouluun. Ja siitä suorittamaan IB-tutkinto eli kansainvälinen yo-tutkinto. Antaa hyvän pohjan yliopistoon sekä Suomessa että ulkomailla.
Vierailija kirjoitti:
Itse laittaisin lapsen englantilaiseen kouluun. Ja siitä suorittamaan IB-tutkinto eli kansainvälinen yo-tutkinto. Antaa hyvän pohjan yliopistoon sekä Suomessa että ulkomailla.
Minäkin ihmettelin, miksi TESsiä ei mainittu aloituksessa.
Vierailija kirjoitti:
SYK on Suomen paras koulu. Ei ole helppo päästä.
Joo, mutta sielläkin on kiusaamista. Moni tuttuni on käynyt SYK:n ja moni siellä viihtynyt, mutta tiedän myös tapauksen, jossa lapsi joutui vaihtamaan SYK:stä pois kiusaamisen vuoksi.
Ap:lle en osaa suositella, riippuu niin lapsesta. Mutta jos lapsi on "hyvin herkkä", niin kannattaa varautua, että ns. eliittikouluissa meno on kilpailuhenkistä eikä välttämättä sovi kovin herkälle. Herkälle luontoihmiselle ja humanistille esim. steiner voi sopia paremmin.
Yleensä noihin pitää ilmoittautua hyvin pienenä.