Voisko Mac Gyverin temput toteuttaa käytännössä?
Ja onko ne tekniset jutut toimivia? Voiko esim. vanhan filmikameran filmin kehittää akkuhapolla, kaliumbromidilla, soodalla, ammoniumkapseleilla ja appelsiinimehulla?
Kommentit (8)
Teoriassa toimivat. Nehän perustui ihan fysiikkaan ja kemiaan. Tottakai niitä oli paisuteltu mutta totuuspohjaan ihmemiehen tempuissa oli.
Kolikolla ei hitsata kompressorin kiertokankea. Eikä mitään muutakaan.
Yksi sarjan tieteellisistä neuvonantajista oli suomalaistaustainen tutkija John Koivula.
Osa toimii ehkä, mutta hyvin kyllä monetei kyllä varmasti toimi. MacGyverissä on lusäksi jätetty osa raaka-aineista mainitsematta tai vaihdettu tarkoituksella väärin juuri siksi, ettei kopioiminen onnistu. Sellaisenaan ei siis ainakaan toimi.
Se on sitten oma juttunsa, että ne kaikki nerokkaat keksinnöt toimivat. Täytyisi olla kaikkien aikojen hannuhanni, että ne kaikki toimisivat oikeassa elämässä.
Niissä oli totuuden siemen. Kemialliset reaktiot ovat oikeita mutta aika ei. Kahta ainetta kun sekoittaa ja kaataa kalteriin niin kalteri kyllä syöpyy muttei minuuteissa tunneissa tai päivissä.
Paras keksintö on kuumailmapallo, johon ei kukaan osu edes sarjatuliaseella.
Aikoinaan ainakin Myytinmurtajat niitä testailivat ihan toimiviksi.