Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Suuryhtiöt maksavat tuloksestaan yritysveroa keskimäärin 5 prosenttia, pienyritykset 30 prosenttia.

Vierailija
15.07.2025 |

4.12.2013

EU-maiden menettävän veronkierron vuoksi arviolta noin 1000 miljardia euroa vuodessa. Se on melkein 20 kertaa Suomen valtion budjetti, enemmän kuin EU-maiden yhteenlasketut terveydenhoitomenot tai enemmän kuin EU-maiden yhteenlaskettu vuotuinen velkaantuminen talouskriisin aikana. Se on 2000 euroa EU-kansalaista kohti.

Hassin mukaan laskennallisesti Suomen menetykset veronkierrossa ovat noin prosentin eli 10 miljardia euroa.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
15.07.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaksinkertainen verottomuus

Firmat myös Hassin mukaan kikkailevat säädöksillä, joiden tarkoitus on estää firmaa joutumasta verotetuksi samasta asiasta kahteen kertaan kahdessa maassa. Tuloksena on ollut kaksinkertainen verottamattomuus, eli veroa ei makseta yhdessäkään toimintamaassa.

Esimerkiksi niin sanottuja hybridilainoja, eräänlaisia osakesijoituksen ja velkakirjan välimuotoja, on katsottu maksajan maassa verovähennyskelpoiseksi velanmaksuksi ja saajamaassa omalle pääomalle maksettuna verovapaana osinkona, eikä veroa ole maksettu kummassakaan maassa. 

Vierailija
2/2 |
15.07.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vanhennutta juttu. Tuo on jo tukittu OECDm minimiverosäännöllä.

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla