Koulutusten kannattavuus ja hakijamäärät
Mä ihmettelen tutkintojen todellista arvoa ja järkeä opiskella. Tälläkin palstalla parjataan esimerkiksi tradenomin tutkintoa, että sillä ei työllisty tai työllistyy ruokakauppaan. Silti amkin liiketalouteen on joka jessuksen kevät isommille paikkakunnille esim. Tampere tuhansia hakijoita. Kauppatieteelliseen Tampereelle joku viitisentuhatta. Jos nuo on ihan surkeet tutkinnot työllistyä niin miksi niihin on niin paljon hakijoita? Ja on noita muitakin aloja mut otin kaupallisen kun se ainakin tällä palstalla on jostain syystä jatkuvasti parjattu.
Kommentit (3)
Mieheni on tradenomi (nykyään KTM) ja kaveripiirissä on paljon tradeja. Kaikki ovat työelämässä asiantuntija- tai päällikkötasolla.
Ei olla vielä tajuttu/hyväksytty sitä, että työllistyminen todella hankalaa tradenomin/kauppislaisen töihin ilman suurta onnenkantamoista tai nepotismiä.
En tietenkään tulevaisuuteen näe mutta tällä hetkellä ja ainakin seuraavat 5v kokemus + tutkinto on se joka jyrää. Mistä saat kokemusta, töistä, miten saat töitä, tutkinnolla ja kokemuksella. Toinen puuttuu -> aika kinkkinen tilanne
Tällä palstallahan nyt ei nykyään pidetä enää mitään alaa työllistävänä, mikä on ihan potaskaa.