MERKONOMI - missä työskentelet?
Sinä, joka olet opiskellut merkonomiksi, missä työskentelet?
nimim. "alanvaihto haaveissa".
Kommentit (22)
Valmistuin kauppiksesta eli merkonomi 2.0.
Työtön.
Työtön mutta aion hakea AMK kun en päässyt prismaan.
Vierailija kirjoitti:
Työtön mutta aion hakea AMK kun en päässyt prismaan.
Älä hae, ei näillä ole mitään arvoa mihinkään suuntaan.
Teen keskinäisten kiinteistöyhtiöiden asumis- ja rakennusaikaista kirjanpitoa tilinpäätöksineen. Työskentelen isännöintitoimistossa. Olen tehnyt tätä työtä kohta 13 vuotta.
Koulussa sai perustietoa, paljon on joutunut opettelemaan työn ohessa.
Kelassa toimeentulotukea käsittelen.
Laskutuspalveluasiantuntija, 10v samassa firmassa. Olen tyytyväinen työhön ja palkkaan. Tosi paljon työssä itsessään oppii, kuten joku aiemmin mainitsikin.
Tykkäsin kovasti aikanaan merkonomiopinnoista (aikuiskoulutus 1.5v). Lisääkin voi tuon jälkeen kouluttautua esim erikoisammattitutkinto.
Ennemmin merkonomi kuin tradenomi.
Minä myös talousassistentti, olen ollut myös tilitoimistossa. Saan tästä nykyisestä parempaa palkkaa pienemmällä työmäärällä, vaikka ei palkka mikään huippu vieläkään ole.
Olen isoveljeni omistamassa firmassa yleissihteerinä. Teen kokousjärjestelyjä, pidän pöytäkirjaa, vastaan puhelimeen, teen työvuorolistoja, ostan toimistotarvikkeet, otan vieraita vastaan, jaan pysäköintiluvat jne. Pääsin töihin ihan suhteilla ja olen ollut jo 20 vuotta. Eiköhän tästä jäädä eläkkeelle.
Vierailija kirjoitti:
Teen keskinäisten kiinteistöyhtiöiden asumis- ja rakennusaikaista kirjanpitoa tilinpäätöksineen. Työskentelen isännöintitoimistossa. Olen tehnyt tätä työtä kohta 13 vuotta.
Koulussa sai perustietoa, paljon on joutunut opettelemaan työn ohessa.
Koulutus oli valitettavan suppea. Tuuria oli kun pääsin tähän työhön. En ehkä suosittelisi tätä koulutusta, mikäli rahkeet riittää johonkin vaativampaan. Monelle nuorelle merkonomitutkinto on vain väylä 3. asteen opintoihin, jos lukio-opinnot ei kiinnosta.
Kuntatyönantajalla 20 vuotta eri viroissa ja toimissa, nykyisin asiantuntija tehtävissä, lisäkoulutusta käynyt oppisopimuksella.
Aikuiskoulutuksena kävin ja antoi valmiuksia monella alalla työskentelyyn.
Toimistotyössä ja alanvaihtaja vakan puolelta.
Ei tartte olla kuin muutama minuutti omat tiedot netissä niin johan tyyppi postaa kaiken eteenpäin Hesariin ja vauva.palstalle. Eli kyttäät palstoja 24/7.
Onko se aatelinen vielä töissä siellä Niinistön kansliassa?
Työtön