Luvassa kesän ensimmäinen helleputki Mutta ensin sataa
KOLMEEN MAAKUNTAAN on annettu rankkasadevaroitus tiistaille. Etelä-Karjalaan, Kymenlaaksoon ja Etelä-Savoon ennustetaan yli 50 millimetrin sadekertymää vuorokaudessa.
Lisäksi Pohjois-Karjalaan ennustetaan noin 50 millimetrin sadetta.
Sieltä on nousemassa matalapaine, mutta tällä kertaa ongelmana eivät ole tuulet, vaan sateet, sanoo Ilmatieteen laitoksen päivystävä meteorologi Jari Tuovinen.
Kaakkois- ja Itä-Suomen lisäksi sateita on tiistaina tulossa etelärannikolle ja Keski-Suomeen. Näillä alueilla sademäärät vaihtelevat kymmenen ja 25 millimetrin välillä.
Ensimmäiset sateet tulevat varmaan jo tämän vuorokauden puolella etelärannikolle. Varmaan runsaimmat sateet osuvat aamupäivään Tuovinen arvioi.
Maan länsi- ja pohjoisosat ovat säästymässä sateilta tiistaina, mutta pieniä sateita voidaan näillä alueilla nähdä maanantain aikana.
KESKIVIIKKONA säässä alkaa kuitenkin käännös.
Lämpimillään lounaassa päästään ehkä jopa 23 asteeseen. Lappia lukuun ottamatta muualla maassa pyöritään noin 20 asteessa. Pohjoisessa voidaan jäädä 15 asteeseen.
Loppuviikkoa kohden idästä alkaa kiertymään helleilmamassaa Suomeen ja samaan aikaan Norjanmereltä alkaa vahvistua korkeapaine Lappiin, Tuovinen kertoo.
Hellelämpötiloihin voitaisiin päästä ensimmäisen kerran perjantaina. Todennäköisimmin ne osuvat Pohjanmaalle.
Tällä kertaa ei todennäköisesti tarvitse tyytyä vain yksittäisiin hellepäiviin.
Siitä eteenpäin joka päivä lämpenee asteen luokkaa ja laajenee tuo alue, jossa lämpö lähestyy hellerajaa. Viikonvaihde näyttää jo varsin kuumalta, Tuovinen kuvailee.
Silloin voitaisiin osassa maata päästä jo noin 28 asteen lukemiin.
YHTEENSÄ Tuovinen arvioi helleputken kestävän noin viidestä päivästä viikkoon.
Jossain vaiheessa tulee varmaan päivä, joina koko maassa on hellettä, Tuovinen ennustaa.
Suomenlahden päällä liikkuu ennusteiden mukaan helleviikon aikana ukkoskuuroja, jotka voivat yltää myös Suomeen. Nämäkin sateet vaivaavat todennäköisesti vain rannikkoalueita etelässä.
JEEEE. Päästään valittamaan helteestä välillä.