Kotimaista -kukkamulta tuhosi kasvini
Sama tapahtui kukkiville ja vihreille, taimille ja isommille. Juuret on ikäänkuin mädäntyneet pois ja esim. Krassin siemenistä ei itänyt yksikään useammasta siemenpussista.
Vuosikausia olen kasveja kasvattanut, eikä koskaan ole käynyt näin. Laiskuus multaostoksilla kostautui, nappasin aina pussin tai pari mukaan ruokaostosten yhteydessä. Mikähän tuossa mullassa on? Pussin mukaan yleismultaa.
Kommentit (6)
heikkolaatuiset mullat... käytä vain sitä mustaa multaa
jos siemet kylvit, niin siinä pitää olla hyvin laihaa multaa, kasvusammal on paras, mutta jo olemassa oleville kasveillehan tuo valintasi ei ole mikään paras vaihtoeho
Kultakaupoilla on monenlaista yrittäjää, mutta mistä tietää, mitä on ostanut. Pussiin voi painaa tekstiä ilman mitään tutkimuksia. Yli kymmenen vuotta sitten laitoin lavakauluksia vastaavia laatikoita ja ostin kymmeniä säkkejä multaa, jotain garden nimi niissä oli. Siinä mullassa ei kasvanut mikään. Multaa olen parantanut kompostilla la lannoittanut, mutta tulos ei ole vieläkään hyvä. Tänä keväänä ostetussa taimimullassa oli isoja oksia, vaikka luulisi sen olevan hyvin seulottua. MOT saisi tämänkin asian tutkia, jos myydään jotain vaarallisia aineita sisältävää.
Vierailija kirjoitti:
jos siemet kylvit, niin siinä pitää olla hyvin laihaa multaa, kasvusammal on paras, mutta jo olemassa oleville kasveillehan tuo valintasi ei ole mikään paras vaihtoeho
Juu, tiedän kyllä. Mutta krassi on niin helppo ja varma siemenestä kasvatettava, että viimeiset 20 vuotta olen saanut sen itämään ihan mullassa kuin mullassa sekä myös suoraan kukkapenkkiin törkättynä. Nyt neljästä ei siemenpussista yksikään siemen ei itänyt. Yhdistävänä tekijä tuo Kotimaista-multa.
Ap.
Ja mitähän niissä mullissa nyt oikein on koska niistä on myös levinnyt legionellaa? Meneekö biojätteet meidän multasäkkeihin eikä kukaan valvo millaista multaa tulee ja miten säilytetään ja mitä sinne multaan maatuu ja miten...Haiskahtaa tämä multatouhu nyt ja pahasti. Jotain salaillaan.
Oisko liikaa lannoitteita. Ihan vaan mutuilen.