Ikää jo lähemmäs 70vuotta eikä lapsenlapsia kuulu. Kaksi poikaa mulla. Muilla samanlaista?
Kommentit (15)
Olen 66 eikä minulle tule lastenlapsia. Tytär kuoli nuorena ja poika on vela.
MInkä ikäisiä sinun poikasi ovat?
Tiedän yhdet vanhat vanhemmat, joilla on 3 tytärtä ja 1 poika, kaikki jo 6-kymppisiä, eikä kukaan perustanut perhettä.
Niin se voi mennä. Vanhemmuus ei takaa isovanhemmuutta, nykyään lapsettomuus on yleisempi valinta kuin ennen.
Ikävästi ilmaistu tuo "eikä lapsenlapsia kuulu".
Aivan kuin jokin rikos olisi tapahtunut.
Voit toki surra, mutta älä vaadi ja painosta. Lapsia ei tähän maailmaan synny toista ihmistä varten.
Vierailija kirjoitti:
Ikävästi ilmaistu tuo "eikä lapsenlapsia kuulu".
Aivan kuin jokin rikos olisi tapahtunut.
Voit toki surra, mutta älä vaadi ja painosta. Lapsia ei tähän maailmaan synny toista ihmistä varten.
Olen samaa mieltä, mutta itse asiassa moni ryhtyy lastentekoon ympäristön paineiden takia - ihan jo se lisää paineita, että lähipiirissä syntyy vauvoja.
Mitä sitten. Jokaisen oma asia tuo lasten hankinta. Itse en odota mitään, kunhan elävät itsensä näköistä elämää ja ovat tyytyväisiä.
Äiti on kohta 70, itse 50 ja ei tosiaan ole jälkikasvuja mullakaan. En ole menestynyt elämässä joten ei ole ollut minkäänlaisia edellytyksiä lastenhankintaan, hyvä jos itse jotenkin pärjäilen.
Kun itse olin parhaassa lapsentekoiässä reilu parikymppisenä, silloin viisikymppinen äitini ilmoitti minulle moneen kertaan, että älä vielä tee lapsia, ei hän vielä jaksa (halua) hoitaa. Kodin ilmapiiri ei kannustanut aikaiseen lasten hankintaan, vaikka silloin nuorena olisin vielä ollut tarpeeksi hullu siihen hommaan.
Ota vaikka kissa seuraksesi, keskity sen tekemisiin ja jätä lastesi ratkaisut heidän omaksi asiakseen. Ehkä muistanet omasta nuoruudestasi, mistä syystä halusit lapsia, omia vanhempiasi vartenko?
Vierailija kirjoitti:
MInkä ikäisiä sinun poikasi ovat?
Tiedän yhdet vanhat vanhemmat, joilla on 3 tytärtä ja 1 poika, kaikki jo 6-kymppisiä, eikä kukaan perustanut perhettä.
Pojat ovat 26v ja 28v
Eli itsekin olit nelikymppinen kun lapsesi teit? Eihän alle kolmikymppiset miehet lapsia nykyään tee.
Taisit rutistaa pojista pois kaiken maskuliinisuuden ja itsevarmuuden ja nyt ihmettelet kun he eivät pääse pukille?
Minulle kuului kuusi vuotta sitten eka, olen nyt 70 v, nyt niitä on jo neljä. Ihania ovat, mutta oma jaksaminen on tiukoilla. Sain omat lapset nuorena, mutta lapseni innostuvat vasta liki nelikymppisenä lapsentekoon. Hirmun rakkaita muksut ovat ja koko ajan on ikävä, mutta en enää pitkiä aikoja jaksa hoitaa. Aina kuitenkin menen kun on tärkeä meno, jotta pääsevät hoitamaan asioita ilman lapsia.