Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ekonomistit iloitsevat: Työttömyys kasvoi 9000!

Vierailija
25.06.2025 |

Työttömien määrä kasvoi toukokuussa vuoden takaiseen verrattuna 9 000:lla, kertoo Tilastokeskus.

Toukokuussa työttömiä oli Suomessa 308 000. Työttömiä miehiä heistä oli 163 000 ja työttömiä naisia 145 000.

Työttömyysasteen trendiluku oli Tilastokeskuksen mukaan 8,8 prosenttia.

Työllisten määrä laski toukokuussa 19 000:lla viime vuoteen verrattuna. Työllisiä miehiä oli 16 000 enemmän ja työllisiä naisia 35 000 vähemmän kuin vuosi sitten toukokuussa.

Pitkäaikaistyöttömien määrä jatkoi toukokuussa edelleen kasvuaan, kertoo ely-keskusten kehittämis- ja hallintokeskus (Keha-keskus). Pitkäaikaistyöttömiä eli yhtäjaksoisesti vähintään vuoden työttömänä työnhakijana olleita oli Kehan mukaan toukokuussa lähes 120 000, mikä on noin 26 000 enemmän kuin vuotta aikaisemmin.

Myös avoimien uusien työpaikkojen määrä Kehan mukaan väheni.

https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/uutiset/1b1f9eb5-7d33-42ae-9287-2af…

 

Kokoomuksen puoluelehti uutisoi työttömyyden kasvusta:

"Tilastokeskuksen uusimmat työllisyysluvut saavat ekonomisteilta iloisen vastaanoton."

 

https://www.verkkouutiset.fi/a/ekonomistit-hehkuttavat-uusia-tyollisuus…

 

 

 

 

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
25.06.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Dynaamista kasvua.

Vierailija
2/10 |
25.06.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Virallinen työttömyystilasto toukokuulta taas kertoo, että:

 

Kuntien työllisyyspalveluissa oli toukokuun lopussa yhteensä 307 400 työtöntä työnhakijaa. Se on 41 100 enemmän kuin vuotta aikaisemmin. Edelliskuusta työttömien työnhakijoiden määrä laski 5 800:lla. Työttömien työnhakijoiden osuus työvoimasta oli 11,3 prosenttia, eli 1,4 prosenttiyksikköä korkeampi kuin vuosi sitten.

Laajan työttömyyden eli työttömien työnhakijoiden ja palveluissa olleiden yhteismäärä oli toukokuun lopussa 410 100. Se on 27 700 enemmän kuin vuotta aikaisemmin.

 

https://www.tyollisyyskatsaus.fi/graph/tkat/tkat.aspx

https://tyomarkkinatori.fi/dam/jcr:48295422-fd06-44d9-a59a-45f13756164c…

 

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
25.06.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Työvoimapula helpoittui 9000 työntekijän verran.

Tästä tuli mieleen hassu juttu.

Taannoin oli jossain työnhakupalvelussa kestävän kehityksen tms mittari eri firmoille. Niistä näkyi esim että firma kuluttaa luonnonvaroja ja energiaa. Hupaisti miinusta sai myös jos firma kulutti (=työllisti) koulutettua työvoimaa (ainoastaan koulutusfirmat tuottivat työvoimaa)

Vierailija
4/10 |
25.06.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voitto!

Hyvä ohjelma ja hyvä paperi tuottavat selvää tulosta.

Kiitos Petterille, Riikalle ja Artolle!!! Hyvää työtä. Olette hienoja ihmisiä. Kansa rakastaa teitä. 

MFGA!

 

Vierailija
5/10 |
25.06.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja ensi kuussa, kun opiskeiljoiden mukaantulo työttömyystilastoihin noteerataan, nämä samat "ekonomistit" huutavat lamaa, massatyöttömyyttä, hallituksen täydellistä kädettömyyttä ja miten sosiaatiurva on liian korkea, kun työttömät eivät suostu menemään töihin. Myös yrittäjien riski, Ukrainan  sota ja hallituksen hyvät päätökset mainitaan.

Vierailija
6/10 |
25.06.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Torille?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
25.06.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tämä kaikki on nykyisen hallituksen ansiota. Työttömyys lähti heti kasvuun kun hallitus vaihtui.

Vierailija
8/10 |
25.06.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kerro, kuinka paljon sinä rakastat hallitusta:

A: Todella paljon

B: Erittäin paljon

C: Niin paljon, että en pysty edes käymään kakalla!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
25.06.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Johtuisiko työllisyydne kasvu toukokuusa siitä, että kesätyöpaikat täytetään toukokuussa? Samojn työttömyyden raju kasvu kesä ja heinäkuussa johtuisi opiskeilijoiden mukaantulosta työllisyystalkoisiin? Ei kai ekonomistit tuollaista seikkaa jättäisi huomioimtta poliittisen uhopuheen laukomiselta. (maksaako työnantaja näille politikoinnista?)

Vierailija
10/10 |
25.06.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikenlaisia jännittäviä tuloksia sitä saadaankin, kun pelkkiä sukulaisia palkataan jo ties kuinka monennessa polvessa.