Nationalistinen liike nostaa aina poliittisen toimintansa esikuvaksi ihannemiehen ja ihannenaisen. Emme kannata moninaisuutta tai oikeutta
Nationalistinen liike nostaa aina poliittisen toimintansa esikuvaksi ihannemiehen ja ihannenaisen. Emme kannata moninaisuutta tai oikeutta olla juuri sellainen kuin olet, vaan jokaisen kansakunnan jäsenen pyrkimystä kohti täydellisyyttä omista lähtökohdistaan käsin.
Täydellisyyden tavoittelu ei ole helppoa vaan se on jatkuvaa sotaa Nietzschen sanoin se on tahtoa valtaan eli väsymätöntä vastarinnan murskaamista elämän eri osa-alueilla. Sota on sekä henkistä että fyysistä. Se on urheilua ja poliittista aktivismia silloin, kun keskivertokansalainen istahtaa sohvalleen avaten illan ensimmäisen keskioluen.
Kauneuden ja vahvuuden ihannointi on arjalaisen kulttuurin ydinarvo
Arjalaisen kulttuurin erottaa lukemattomista muista historiallisista kulttuureista fyysisen voiman ja terveen ruumiin nostaminen pyhään asemaan. Tämä huipentui antiikin Kreikassa ja siellä tarkkaan määritellyissä klassisissa esteettisissä ihanteissa, joita yksikään kansakunta ei ole sittemmin ylittänyt. Kreikan kulta-aikana ei tunnettu individualismia, vaan yksi ihanne nostettiin yli muiden: Kouros-patsaiden verevää ideaalia niin ruumiillisesti kuin toiminnaltaan kuvastanut soturikansalainen.
Traditionaalinen eurooppalainen maailmankatsomus on aina hierarkkinen eli epätasa-arvoinen ideologia. Hierarkia syntyy välittömästi, kun ihanne määritellään, sillä jotkut ihmisistä ovat väistämättä lähempänä ihannetta kuin toiset. Tärkeintä on, että kansalaiset pyrkivät ihannetta kohti riippumatta siitä, kuinka kaukaiselta määränpää vaikuttaa matkan alussa.
Nationalistinen ihanne on ruumiiltaan ja sielultaan terve kansalainen, joka kykenee ja uskaltaa puolustaa asiaansa henkensä uhalla. Pride-propaganda ja liberaalien antaa kaikkien kukkien kukkia periaate puolestaan johtavat väistämättä nationalistisen ihanteen tuhoutumiseen, sillä kansalaiselle annetaan oikeutus luovuttaa, mikäli ihanteen saavuttaminen vaikuttaa liian vaivalloiselta itse asiassa luovuttamiseen suorastaan kannustetaan ja sitä juhlitaan. Siksi Pride ja sen edustama liberalismi ovat aina poliittisia vihollisiamme.