Olisi pieni kysymys kohdunsuun tilanteesta ym..?
Heippa!
Minulle tehtiin ylimääräinen sisätutkimus rv 33+3 supistusten takia,jossa todettiin että kohdunsuu sormelle auki (norm.tietääkseni toissynnyttäjille),mutta paikat olivat kuulemma tosi pehmeät ja kanavaa jäljellä noin 2cm.(käsikopelolla tai siis sormi.) ;)
Nyt uusi lääkärineuvola rv 36+0,jännittää kyllä mitä uutta tietoa saan sieltä..
Minulla supistelee lähinnä levossa,kun menen makaamaan niin tulee supistus joka ottaa jopa reisiin ja alaselkään asti.Miten teillä muilla kenellä ollut samanlaista niin milloin on vaavi syntynyt?toivottavasti päästään vielä vähän pidemmälle,mutta onneksi viikkoja on ihan turvallisesti jo 35+3.
Ja nyt vauva on selvästi laskeutunut alemmas,kun vauva pyörittää päätä,tuntuu tosi ilkeeltä ja sit silleen jännästi "rutisee" alapäässä/kohdunsuulla.. ?:|
Synnytys tulee olemaan neljäs minulle,joten ei paikat nyt ihan timmissäkään kunnossa ole B-)
Mutta jäi vaan mietityttään se kun kohdunsuu on hyvin pehmeä???mitä se meinaa?
Kiitos jos jaksoit lukea kirjoitukseni ja vieläpä vastata siihen :x
Ziiger 35+3
Kommentit (3)
ja nyt viikkoja 35+6.
Jos muilla ollut kypsä tilanne näin ajoissa niin milloin lapsi syntynyt? Voiko vielä mennä yli lasketun ajan..
Mulle lääkäri sanoi vain, että todennäköisesti syntyy hieman etuajassa.
Supisteluja on (ei kovin kipeitä eikä tule kuin yksi supistus) ja heti sen jälkeen maha menee sekaisin, onkohan normaalia?
jänskättää :)
Itse odotan myös neljättä ja viikolla 31+3 tein visiitin sairaalassa kun rupesi kovin supistelemaan Kanavaa oli jäljellä tuolloin 1,5cm (ultrattuna ja normaalisti sitä on siis yleinsä yhteensä 5cm) ja pehmeä. Ulkosuu sormelle auki. Sain supistusten estolääkettä ja kortisonit kypsyttelemään vauvan keuhkoja.
Nyt rv 32+5 kanavaa on jäljellä 5,5mm (jälleen ultralla) ja muutoin tilanne sama enkä kuitenkaan oleta ihan lähipäivinä olevani menossa synnyttämään ja parempikin niin olisi, että vauva saisi vielä kasvaa kohdun suojissa-
Enään ei esteltäisi siis jos synnytys käynnistyy eli sinulla on tilanne oikein kivasti ja sitähän ei tiedä, vaikka olisimme vielä lasketunkin ajan tienoilla täällä naputtamassa viestiä. ;)))
Hope4 rv 33+0
Minulla on ollut kohdunsuu jo rv 28 asti vajaat 2cm auki ja silloin oli kanavaa jäljellä 2cm. Nyt rv 36+5, tällä viikolla lääkärissä oli kanava hävinnyt ja kohdunsuu myös erittän pehmeä ja auki reilut 2cm. Supisteluja on ollut vaihtelevasti, nyt viime viikon ajan enemmän ja napakampia. Saa nähdä milloin synnytys alkaa. Meille myöskin 4. lapsi tulossa, kaikki aikaisemmat synnytykset kestäneen noin 4h. Taitaa nopeasti tämäkin syntyä.
Minulla mittaukset tehty ultralla, jolla kuulemma saadaan tarkemmat mittaukset.