lasten kanssa kotona, mitä tuloja saan?
meille syntyy loppusyksystä uusi vauva. jään silloin vauvan ja keskimmäisen lapsen kanssa (silloin keskimmäinen täyttää juuri 2v) kotiin.
mitä tuloja saan, kun toinenkin lapsi kuitenkin alle 3-v?
meillä saa kotihoidontuen kanssa kaupunkilisää. saisinko sitä silloinkin, vaikka olen periaatteessa äitiyslomalla, mutta kotona on lapsi, jonka hoidosta saisin sitä?
entäpä saisinko lisää jotain tukia, jos esikoisemmekin (5-v) olisi kotona meidän kanssa, eikä tarhassa?
---
saan siis ainakin äitiysrahaa, mutta saanko tuon kaupunkilisän, tai saanko jotain ekstraa vielä tuon 2-vuotiaan hoidosta?
Kommentit (5)
Hoitolisän voi saada mutta silloinkin pitää olla perheellä ihan " mitättömät" tulot. Siis kun perheessä on kaksi alle 3-vuotiasta.. Sitten taas kun vanhempainrahakausi loppuu on toinen juttu.
Kyllä ne kelalla sen laskee kun pyydät.
on vielä sen verran pitkä aika tuonne etten vielä viitsi sinne soitella..
kai noin puoli vuotta ennen kuin toinen syntyi. Eivät siellä hämmästyneet, pitäähän sitä vähän tietää mitä tuleman pitää?
niin kauan kuin olen vanhempainrahakaudella... Harmi!
äitiyspäivärahan vauvasta, kotihoidon tuen 2-vuotiaasta ja vielä kaupunkilisän?