G: Kuinka usein lapsesi käy suihkussa? Ikä?
Kommentit (24)
Jalka- tai pyllypesulle lähetetään joskus erikseen. Lapset 3, 4 ja 6.
Kesällä useammin.
Joka Ilta pestään kasvot, peppu, kädet jos ei iltasuihkua. Peppu tareen mukaan useamin, samoin tietenkin kädet ennen ruokaa ja ruuan jälkeen.
Kesällä suihkutellaan joka päivä jos helteistä.
Me pestään ohut liru tukka sampoolla kerran viikossa, muulloin vedellä!
Vauvasta asti kylvetetty päivittäin, lapset hyväihoisia.
Silloin tällöin vanhempi käy useamminkin suihkussa/kylvyssä.
kädet, naama ja alapää pestään päivittäin.
En myöskään ymmärrä, miksi ei enää vaippaikäisen, muttei vielä murrosikäisen pikkulapsen pitäisi käydä suihkussa joka päivä? Murkkuiästä lähtien tietysti päivittäinen kylpy tai suihku on tarpeen, mutta ei mielestäni sitä nuoremmilla lapsilla.
Ei ole iholle todellakaan hyväksi käydä joka päivä suihkussa, tuo suositus on annettu hikoilevalle ihmiselle eikä ihan pienten hiki vielä edes haise...
Minä käyn 3-4 kertaa viikossa suihkussa, joskus en ihan sitäkään. Iho on aivan kauheassa kunnossa, jos yritän päivittäin käydä!
Ikä 1,5 v.
Jos olen yksin aamulla kotona, otan lapsen mukaan suihkuun. En osaa aloittaa päivää ilman suihkua :) Yleensä lapsi käy isänsä kanssa iltasuihkussa.
Sitä ennen kylvyssä n. joka toinen päivä. Nyt pojat 2v4kk ja 4v.
Talvella kun iho kuivaa kovasti niin harvemmin ja kesällä taas saattaa käydä joka päivä. Ikää pojalla nyt 1 v 8 kk.
ihan tajutonta maailman vesivarojen tuhlausta käydä joka päivä suikussa! siis ihan todella!
meillä lapset käy 2-3krt/vk suikussa/kylvyssä, useimmiten kylvyssä. ja tietysti alapesut joka ilta ja kakan jälkeen.
Lapset 6-, 3- ja 1-vuotiaat. Saattaa mennä viikko, ettei joku lapsista ole käynyt kuin kerran suihkussa. Toki käsiä pestään joka välissä, kasvoja myös sekä peput pestään päivittäin, nuorimmalta useamminkin. Nuorimmaisen joutuu suihkuttamaan usein, kun sotkee ruoalla. Vaatteet alusvaatteita myöten vaihdetaan päivittäin. Useampia suihkukertoja ei kuivat ihot tahdo talvisin kestää. Kesällä luonnollisesti suihkuttelut useammin ts. lähes päivittäin.
Vierailija:
Hiukset pestään vedellä joka kerta suihkussa, mutta shampoolla vain noin kerran kuussa isommilta ja vauvalta ei vielä koskaan pesty millään aineella.
Ja iho on ihan loistavassa kunnossa. Muulloin käytetään natusanin pyyhkeitä. En ymmärrä tollasta vedellä lutraamista, 1-vuotias joka ilta suihkuun... Ja sitten tungetaan rasvaa täyteen. Siinähän iho kärsii, kun luonnollinen, suojaava rasvapinta pestään joka päivä pois.
sitten vielä n kerran viikossa suihkussa/kylvyssä.
Pyllyä tietenkin pestään monta kertaa päivässä ja pikkupesuja hoidetaan vauvan kosteuspyyhkeillä.
Minusta sopiva määrä lapselle, joka ei ole enää vaippaikäinen eikä vielä murrosikäinen.
liian harvoin; lapset 10, 8 ja 3
Harmittaa kun pitää pakottaa kun eivät vapaaehtoisesti mene, paitsi pienin.