Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko 500€/kk ruokaan paljon?

.
22.05.2025 |

Jos asuu yksin? Summa koostuu vain kaupan ruokaostoksista eli ei mahdollisia ravintolakäyntejä eikä alkoholia. 

Kommentit (46)

Vierailija
21/46 |
22.05.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä saa paljon ruokaa 5OOe kk. 

Vierailija
22/46 |
22.05.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä tuo summa kuluu helposti jos ostaa hintavaa ruokaa, enemmänkin voisi mennä. Jos rahankulu on OK niin mikäs siinä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
23/46 |
22.05.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mun mielestä on paljon mutta kivat Sulle jos on varaa käyttää noin paljon. Mulla ei ole, nyyh.

Vierailija
24/46 |
22.05.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käytän korkeintaan 150 euroa kk ja olen mies. Ei ole varaa enempään. Syön jotain kalapuikkoja enimmäkseen tai makaroonilaatikkoa.

Vierailija
25/46 |
22.05.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Meillä menee 200 e ja ollaan kahdestaan. 2 lämmintä ruokaa päivässä, syödään terveellisesti. Lisänä marjoja ja oman puutarhan omenoita ja pieni kasvimaa

Ei voi pitää paikkaansa. Mulla menee yhdelle hengelle 1 lämmin ateria päivässä tuon verran. Kokkaan itse ja syön vaatimattomasti. Kaurapuuroa aamulla jne. 

Vierailija
26/46 |
22.05.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Syön päivittäin kalapuikkoja, perunaa ja kaurapuuroa. Jos jakaisin 500 euroa tasan näiden ruoka-aineiden kesken, saisin 340 pakettia kaurahiutaleita, 119 pakettia kalapuikkoja ja 211 kiloa perunaa. Energiaa näistä tulisi päivää kohti 28 400 kcal. Siispä 500 euroa kuussa ruokaan riittäisi yksineläjälle ja myös 13-henkiselle perheelle.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
27/46 |
22.05.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joillekin hyvä Ja laadukas ruoka on hyvin tärkeä asia. Ei pelkkä energian saanti. 

Vierailija
28/46 |
22.05.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Joillekin hyvä Ja laadukas ruoka on hyvin tärkeä asia. Ei pelkkä energian saanti. 

Joillekuille. Ei joillekin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
29/46 |
22.05.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä syöt kun saat kulumaan noin paljon rahaa, käytkö paljon ravintoloissa ja ostelet valmisruokia? Itse asun yksin ja saan ruokaan kulumaan 200-250€/kk kun teen itse ruokani ja teen aina isomman satsin kerralla jota syön useamman päivän

Vierailija
30/46 |
22.05.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Maaseudulla tuo menee jo matkoihin kauppaan ja takaisin 🤣

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
31/46 |
22.05.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Päätön tuhlari

Vierailija
32/46 |
22.05.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuolla summalla syö 2 henkilöä ruhtinaallisesti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
33/46 |
22.05.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Tuolla summalla syö 2 henkilöä ruhtinaallisesti.

Älä nyt vähättele. Metsät täynnä männyn kaarnaa niin ei tarvitse euroakaan laittaa ruokaan. Yltiöpäistä tuhlausta tuollainen summa laittaa ruokaan tässä yltäkylläisyyden maassa kun luoto pakastaa kaarnankin ilman pakastinta ja energiakuluja. Kyllä jokaisen pitäisi syödä kaarnaa.

Vierailija
34/46 |
22.05.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Tuo on 16€ per päivä.

Ihan OK jos teet kaiken ruuan itse ja leivot kotona mutta kovin paljon tuoreita kotimaisia kasviksia ei ainakaan talvisin ostella.

Ostin juuri tarjouksesta kilon kotimaisen sisäpaistin 15€/kg.

Siihen vitonen päälle kasviksiin tms. niin saa neljä annosta pataruokaa jossa on 250g naudanlihaa per annos ja hintaa 5€.

Leipäkoneella teen kilon mallasleivän johon tulee mallasta, oliiviöljyä ja siirappia mutta hinta vain. 4€ luokkaa. 1000g on siis ihan älyttömän painava leipä. Siitä syö koko 5-henkinen perhe itsensä ähkyyn mutta sinkun voisi olla hankala välttää hävikkiä kun itse leivottu leipä on tuore oikeastaan vain vuorokauden ajan

250 g per annos on muuten melkoinen köntti lihaa suhteessa viikkosuosituksiin max 350 g, mutta jospa ette muina päivinä

 

Mitä väliä noista viikko suosituksista,eiköhän aikuiset ihmiset ihan itse tiedä mitä ja miten paljon lihaa syövät. Tuntuu että aivopesu on tehonnut. Meillä syödään lihaa kuin ennenkin, mutta myös runsaasti kasviksia ja hedelmiä joten keskiarvo lienee sopivasti. Ja ne kasvikset ja hedelmät ja juurekset ei maksa maltaita, tai maksaa jos ostaa toiselta puolelta rahdattuja tuotteita,esim marjoja. Ei mulla muuta.

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
35/46 |
22.05.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Havahduin, kun pankin seurannan mukaan oli ruokaan mennyt yksi kuukausi rahaa joku 500€ Sittemmin pärjätty 200€ kuussa onneksi.

Vierailija
36/46 |
22.05.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Tuolla summalla syö 2 henkilöä ruhtinaallisesti.

 

Todellakin näin. Meillä menee noin 350€ kk kaksi henkeä. Ja syödään kyllä monipuolisesti itse tehtyä ruokaa.

 

Vierailija
37/46 |
22.05.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Tuo on 16€ per päivä.

Ihan OK jos teet kaiken ruuan itse ja leivot kotona mutta kovin paljon tuoreita kotimaisia kasviksia ei ainakaan talvisin ostella.

Ostin juuri tarjouksesta kilon kotimaisen sisäpaistin 15€/kg.

Siihen vitonen päälle kasviksiin tms. niin saa neljä annosta pataruokaa jossa on 250g naudanlihaa per annos ja hintaa 5€.

Leipäkoneella teen kilon mallasleivän johon tulee mallasta, oliiviöljyä ja siirappia mutta hinta vain. 4€ luokkaa. 1000g on siis ihan älyttömän painava leipä. Siitä syö koko 5-henkinen perhe itsensä ähkyyn mutta sinkun voisi olla hankala välttää hävikkiä kun itse leivottu leipä on tuore oikeastaan vain vuorokauden ajan

250 g per annos on muuten melkoinen köntti lihaa suhteessa viikkosuosi

 

Siis toiselta puolelta maailmaa rahdattuja tuotteita....

 

Vierailija
38/46 |
22.05.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Joillekin hyvä Ja laadukas ruoka on hyvin tärkeä asia. Ei pelkkä energian saanti. 

Joillekuille. Ei joillekin.

Kyllä sen on joillekin. Ja yleensä ihmisille, jotka ovat olleet myös henkisesti läsnä suomen kielen tunneilla. 

Vierailija
39/46 |
22.05.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ymmärrettävä summa, jos syö vähintään viitenä päivänä viikossa marjoja ja lohta.

Muuten ihan järjetön. Tosin en itse käyttäisi hirveitä määriä rahaa edes marjoihin, koska kaikki tulee joka tapauksessa paskana ja pissana ulos. 

Vierailija
40/46 |
22.05.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Joillekin hyvä Ja laadukas ruoka on hyvin tärkeä asia. Ei pelkkä energian saanti. 

Niin on ja pitää elää tulojen mukaan.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi neljä kaksi