Miksi perheenne ei ole matkustellut paljon? Onko kyseessä raha?
Kommentit (21)
Miksi pitäisi matkustella nimenomaan paljon? Eikö yksi matka joka toinen vuosi riitä?
Olen kasvattanut täysin yksinhuoltajana yhden lapsen maailmalle joten todellakaan meidän perheellä ei matkusteltu missään ennen kuin nyt jolloin mennäänkin koko 20 vuoden edestä
Vierailija kirjoitti:
Raha, ajan puute. Meillä kummallakaan ei ole myöskään koskaan ollut palkallista lomaa.
No sitten teidän mahdolliset työsuhteenne ovat olleet pelkkiä määräaikaisuuksia, jossa lomat on maksettu työsuhteen päättyessä rahana. Kokoaikatyössä on ihan lakisääteinen velvoite antaa palkallista lomaa, jota ei voi eikä saa muuttaa rahaksi.
Matkusteltiin aika paljon kun lapset oli pienempiä, eläminen oli halvempaa jne. Nykyään joutuu maksaa teineistä aikuisten hinnat ni ei kyl oo enää varaa.
Olen matkustellut paljon ja ympäri maailmaa. Matkustusintoni on nyt lähes kadonnut. En pidä lentokentistä enkä ruuhkista, sekä kentillä että kohteessa. Mielestäni se ei ole millään tavalla rentouttavaa. Kesämökin rauhassa viihdyn nykyään huomattavasti paremmin.
Ajan puute. Lomaa on vain 5 vko vuodessa, joka harvemmin saadaan viettää yhtäaikaisesti miehen kanssa. Jos jossain käydään, niin haluttaisiin mennä koko perheenä.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Raha, ajan puute. Meillä kummallakaan ei ole myöskään koskaan ollut palkallista lomaa.
No sitten teidän mahdolliset työsuhteenne ovat olleet pelkkiä määräaikaisuuksia, jossa lomat on maksettu työsuhteen päättyessä rahana. Kokoaikatyössä on ihan lakisääteinen velvoite antaa palkallista lomaa, jota ei voi eikä saa muuttaa rahaksi.
Unohdit tästä yhtälöstä sen, että kaikki ihmiset eivät ole töissä työnantajalla. Ja palkkatyötä on olemassa muunkinlaista kuin kokoaikatyötä. Nyt kun muistit tämän, niin alkaako jo kuvio valjeta?
Ei viihdytty oikein yhdessä. Nyt kun lapset ovat lentäneet pesästä matkustelen mieheni kanssa kahden. Lapsetkin matkustelevat puolisoidensa kanssa.
Ei kiinnosta. En pidä siitä lähtemisen stressistä, ruuhkista, ihmispaljoudesta yms.
Olen käynyt viimeksi ulkomailla 2019. Ei vain kiinnosta eikä napostele. Kesälomalla mieluiten pyöräilen tai vaellan luonnossa kotimaassa.
M40, lapseton.
Perheessä kukaan ei erikoisemmin nauti matkustelusta ja teinit valituksineen suorastaan vihaavat sitä.
Ei ole tarvetta esittää mitään, eikä raksia mitään pakkosuoritteita elämässä. Teemme sitä mistä pidämme mielummin.
Kiinnostus puuttuu. Jonkin verran kotimaassa matkustetaan, mutta ulkomaille matkaaminen nyt ei vaan niin kiinnosta.
Meillä on mökki, jossa vietämme koko kesän. Emme tykkää yhtään matkustelusta, pakkaamisesta, jonottamisesta, metelistä ja olemme herkkäunisia. Uni tulee vain omassa sängyssä. Toinen ei ole lentänyt koskaan, toinen on käynyt Amerikassa nuorena. Passejakaan meillä ei ole. Kieliä kyllä osaisimme, siitä eikä rahastakaan ole kiinni, ainoastaan halusta.
Meillä on 2 lomamökkiä niin ei oikein ehdi lomilla matkustaa ulkomaille, toinen on siis talviasuttava.
Ei huvita enää. Ehkä olisi matkusteluun vähän rahaakin, mutta aikoinaan kävin ne paikat katsomassa mitkä halusin nähdä ja se oli siinä. Nyt ihan mielellään matkustan mökille ja takasin, ja toisinpäin.
Mielellään matkustelisin enemmän, mutta ei ole aikaa.
En pidä ihmisistä. Vaikea keksiä matkailumuotoa missä heitä voisi välttää.
Ei huvita lentokenttien ryysis ja monien lomakohteiden turisti laumat. Ennen vanhaan tuli vähän matkusteltua kun esim lentokentälle ei tarvinnut mennä niin paljon ennen koneen lähtöä; kotimaan lennoilla koneeseen pääsi kunhan vaan moottorit ei vielä olleet käynnissä. Kotona tai mökillä on kiva viettää aikaa; toki harrastamme päiväreissuja kotimaassa.
Raha, ajan puute. Meillä kummallakaan ei ole myöskään koskaan ollut palkallista lomaa.