Arabia astiaston testamenttaaminen tietylle henkilölle? Kyseessä arvoltaan 1000-2000e.
Kommentit (13)
Riemusta kiljahdellen. Että ihan perintöastiasto.
Lahjoita se mieluummin eläessäsi. Astiat katsotaan perukirjassa yleensä arvottomaksi irtaimistoksi. En laittaisi testamenttiin tuollaisia nostamaan perinnön arvoa ja siten perintöveron määrää.
Kukaan ei sitä sun Myrna-settiä huoli.
Ei mikään Arabian astiasto maksa noin paljoa. Ei vaikka olisi olisi 100 osaa.
Vierailija kirjoitti:
Ei mikään Arabian astiasto maksa noin paljoa. Ei vaikka olisi olisi 100 osaa.
Valencia ja Paratiisi sarja on kyllä hintavaa.
Ainakin huutokaupoissa.
Kannattaa antaa tosiaan ennemmin jo.
Kuule lahjoita pois elinaikanasi. Ei ketään kiinnosta tuollainen astiasto enää. Kamalaa, jos tuollaisen saisi testamentilla. Kierrätykseen menisi samantien.
Vierailija kirjoitti:
Kukaan ei sitä sun Myrna-settiä huoli.
Minä olen keräillyt kirppareilta täydellisessä kunnossa olevan Myrna-setin.
Siihen kuuluu kannu, sokerikko, kermakko,tarjoilulautanen, jalallinen tarjoilulautanen ja 12 kuppia kaksine lautasineen.
Hintaa koko setille on tullut pikkuisen yli 100 euroa.
Tuskin maltan odottaa, kun pääsen tarjoilemaan niistä kahvit serkulleni.
Voi sitä silmien pyörittelyä ja huokailua!
En huolisi sitä Myrna astiastoa. Ruma on.
Mitä yhteistä testamentilla ja perunkirjalla on? Eihän perinnön arvo siitä muutu jos testamenttaa joka nippelin ja nappelin erikseen?
Et voi tietää astiaston arvoa kuolinhetkelläsi. Minä en laittaisi testamenttiin, koska se nostaa perinnön arvoa ja sitä kautta perintöveron määrää. Astiat luetaan kuuluvaksi normaaliin irtaimeen jolla ei ole arvoa. Lahjoita se mieluummin jo eläessäsi kyseiselle henkilölle.