polkupyörästä....
Heips!
Elikkäs.... minä en oikein tiiä noista polkupyörän tuumista, niin voisittekohan vähän valaista :) et minkä kokoisella (suunnilleen) pyörällä ajaa 3v tyttö ja entä 5v poika? Tiedän, et lapsiaki on monen kokoista, mut ku tietäs edes vähän suunnilleen. Meillä molemmat on ennemmin pieni kokoista kuin iso kokoista.
Kiitos jos joku viitsisi vastata!
Kommentit (10)
pojalle ostetaan kesällä kun täyttää 4v luultavasti 16-tuumanen, vaikka 14-tuumanenkin harkinnassa.
Tyttömme sai viimeksi uuden pyörän kun oli 6v4kk ja se oli 20-tuumanen. Tuntu isolta sillon ja nyt ihan sopivalta kun tyttö on 7v7kk ja pituutta 132 cm.
Siksi vaan mainitsen, että nuo iäthän ei sinänsä kerro mitään.
3v (synt maaliskuussa) ajoi viime kesän 12 tuumaisella pyörällä. Nyt (keväällä kun täyttää 4v) saa aloittaa ajamisen vielä tuolla pienellä ja kesällä sitten vaihdetaan 16 tuumaiseen. Isoilla siskoilla (8v ja 6v) on hankittu 20 tuumaiset pyörät jotka ovat alimmalla satulatasolla sopivia. Kesällä 2v täyttävä pikkuneiti saa pärjätä polkutraktorilta ehkä saa kokeilla tuota 12 tuumaista syksyllä jos intoa riittää. Meidän lapset lienee melko normaali pituisia ehkä hieman sielä käyrän ala kantilla ehkä.
Ja se on just sopiva sille (nyt ku oppis viellä ajamaan sillä). Eli vähintään se 14 tuumanen 3 vuotiaalle ja 5 vuotiaalle en osaa sanoa.
tytölle 16" ja on penkki alimmalla tasolla et jalat yltää just maahan, paketissakin lukee et käypä 4-6-vuotiaalle. Kouluun mennessä ostetaan sit 20" . Tähän asti ajanu 12" 2-vuotiaasta, säätövaraa kuitenki on aina paljon. Tyttö kasvaa hiukan keskiviivaa ylempänä.
Meillä ostettiin juuri 3 v pojalle (pituutta 92 cm) 12 tuuman pyörä ja isompaa ei olisi voinut missään tapauksessa ostaa tai ei ylettyisi polkimiin. Vanhempi 5 v poika (pituus 108 cm) ajelee 16 tuuman pyörällä ja se on kanssa kyllä maksimi hänelle. 16 tuumaiseen siirryttiin vanhemman kanssa viime syksynä, kun pienempi hajosi. Liian iso pyörä on tosi huono kun ei yllä kunnolla ajamaan ja kaatuukin vielä helpommin. Kannattaa kokeilla kaupassa ja kysellä myyjältä apua.
Niin kun tässäkin ketjussa tuli ilmi niin esim Helmin 5v lapsi ja meidän 3-vuotias on suunnilleen saman pituisia, eli ikä ei tosiaan anna kuin jonkinlaista suuntaa. Olen myös Helmin kanssa samaa mieltä, että varsinkin alottelevalle pyöräilijälle ostasin mielummin pienen kun liian ison pyörän.
esikko ajoi viime kesän ja syksyn 12 tuumaisella, apupyörät halus pois 2v11kk iässä ja nyt esikolla ikää 3v9kk ajaa 16 tuumaisellajonka sai joululahjaksi. esikko 103cm pitkä
kuopus saa 12 tuumaisen, ikää 2v6kk ja pituutta 92cm
Eli yli 100cm käy monista pyörämerkeistä 16" . Sopivassa pyörässä jalat ylettyvät satulalla istuttaessa maahan. Jos oikein muistan 20" käy yli 120cm. Meillä tyttö (4v3kk) on nyt 114cm ja 16" pyörä näytti vielä sopivalta, kun toissa päivänä kokeilimme pyörää.
veikkaisin et 3 v:lle käypänen koko vois olla 14" ja tuolle 5 vuotiaalle ehkä 20" tai pykälää pienempi...Tarkkaanhan ei voi kokeilematta sanoa, mut suuntaa antavaa vinkkiä =)