Onko gluteenittomien tuotteiden valikoima romahtanut?
Minulla on keliakian lisäksi muita ruokarajoitteita, joten teen yleensä itse kaikki alusta alkaen, enkä paljon kiinnitä huomiota valikoimiin.
Mutta tänään piti ostaa gluteeniton leivos, joten menin keskustan isoon ruokakauppaan, jossa oli ennen laaja valikoima. Konditoria-osastolla ihmettelin, että oli iso liuta laktoosittomia tuotteita, mutta en nähnyt gluteenittomia missään. Kysyin myyjältä, joka osoitti macaroneja ja marenkileivosta, ja sanoi että pakastepuolella on jotain lisää. Ei ollut enää porkkanakakkuja, herkkumunkkeja, käpyleivoksia ja kaikkea muuta mitä vielä viime vuonna löytyi gluteenittomina.
Lähdin sitten lähellä olevaan kahvilaan, jossa tiesin olleen paljon gluteenittomia vaihtoehtoja. Vaan eipä ollut enää. Laktoosittomana löytyi monta eri juustokakkua ja vaikka mitä muuta, mutta gluteenitonta oli vain se sama vanha kermamarenkileivos ja sama iänikuinen unelmatorttu. (Sinänsä hassua, sillä juustokakku olisi niitä helpoimpia tehdä gluteenitttomanakin.)
Keliaakikkojen määrähän ei ole vähentynyt, mutta onko niin, että "muotigluteenittomuutta" ei enää ole? Kovasti noita huvin vuoksi gluteenittomasti syöviä jaksettiin täälläkin pilkata, mutta olin jo aiemmin sitä mieltä, että nimenomaan tuon gluteenittomuusbuumin takia gluteenittomia vaihtoehtoja löytyi enemmän kuin koskaan. Nyt ollaan näköjään palattu sitten takaisin sille vuosikymmenten takaiselle marenkileivos-unelmatorttu-linjalle. Niin ja tietysti Daim-kakku pakastimesta, ja murenevia kuivia keksejä tarjoilulautaselle. Jee. Tulee ihanat lapsuudenmuistot mieleen, kun synttärikutsuilla muut söivät kermakakkua ja mokkaruutuja, ja minä sain aina muutaman gluteenittoman maissikeksin. :D
Kommentit (3)
Joo huomannut saman gf muuttui ketoon, mutta nyt keto poistunut eikä gf tullut takaisin.
Ainakin Prismassa on monenlaista gluteenitonta leivonnaista leipähyllyn vieressä ja pakasteena. Nykyään on saatavilla myös Omar-munkkeja gluteenittomana pakasteena ainakin Prismasta. Prismasta löytyy gluteenittomana siis ainakin kääretorttua, useita muffineja, munkkeja, pullaa, sellaista Pullavan tapaista täytepitkoa, mutakakkua, jotain muuta kakkua/torttua, kakkusia, omenapiirakkaa.
On, se ei ole enää muodikasta