Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kiina on mahdollistanut Applen taloudellisen menestyksen mutta miettikää että niillä on 1600 tehdasta Kiinassa!!

Vierailija
17.03.2025 |

Riiippuvuus yhdestä maasta on käsittämätön. Et todellakaan pysty noin vain siirtämään tuon mittaluokan high tech tuotantoa johonkin toiseen valtioon josta voisit yhtäkkiä palkata valtavasti työntekijöitä palvelukseen ja kilpailukykyisillö kustannuksilla vieläpä. 

Kun Apple meni Kiinaan vuonna 2001 oli työn hinta Kiinassa naurettavan pieni mutta tämä päivänä ei tosiaan enää ole sama tilanne. 

 

 

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
17.03.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olisi kiva kun luvuillesi olisi jokin lähde. Minua mietityttää se, että jos omena siirtäisi tehtaansa jyyesseihin tariffien vuoksi niin mitenköhän tuotantokustannusten kävisi? Vai meneekö maa niin syväkyykkyyn sekavan kauppapolitiikan takia että työn saa samalla hinnalla kuin Kiinassa?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla