Vanhojen kerrostalojen huono sisäilma?
Onko kuinkakin yleistä että 70-80 luvun kerrostaloissa jonkin sortin sisäilma ongelma?
Nyt kuukausi asuttu vm.78 sunnossa johon tehty vain pintaremppaa,ollaan puunattu kaikki venttiilit sms mutta silti ilmenee nuhaisuutta,päänsärkyä ja epämääräistä huonoa oloa. Oireet helpottuu kun on asunnosta pois.
Vuokraisäntää ei kiinnosta.
Ja mitä tälle voi tehdä vai voiko mitään? Muutto ei inspiroisi.
Kommentit (14)
Millainen julkisivurakenne, mitä materiaaleja muuten?
Jos lattiakerroksessa on vielä alkuperäinen kusenhajuinen alusjuutti ja muovimatto niin niistä ainakin tulee päästöjä.
Julkisivu voi vuotaa villojen läpi likaista ilmaa huoneistoon.
Jos ulkoseinä joku levyrakenne niin kipsit/lastulevyt voivat olla homeessa.
Vanhat lastulevyt haihtuivat ainakin tuoreena reippaasti formaldehydiä - en tiedä näin vuosikymmenten jälkeen.
Mistä korvausilma tulee ja onko suodatettua, vai suoraan ikkunaräppänän kautta raakana viereisen autotien pienhiukkasia?
Vuokralaisena et kyllä voi muuta fataaleille rakennevioille kuin vaihtaa maisemaa.
Tuokin asunto on ollut ihan asuttava näihin päiviin asti, sitten sinne muutti uniikit lumihiutaleet Ikea-huonekaluineen.
Betoniseinät.
Ilmaa tulee semmoisesta perinteisestä hormista ja sitten makuuhuoneissa on uudemmat räppänät joissa kesä/talvi/kiinni asetukset.
Ja talon aiemmat asukkaat olivat kuulemma ostaneet asunnon uutena silloin joskus,mutta olleet enimmäkseen mäkillä/reissuilla eläkkeelle siirryttyään kunnes vaihtoivat hiippakuntaa kokonaan..vuokrasimme perikunnalta asunnon "pientä päivitystä so ehostusta vaativana,muttei isompia ongelmia" ja kun hinta,sijainti sms oli kohdillaan ja vuokraisännäksi ryhtyvä perikunnan jäsen vaikutti mukavalta ja yhteistyökykyiseltä päätettiin että otetaan tämä.
Eikä olla mitään uniikkeja lumihiutaleita ikea huonekaluineen ne saatu roskalavoilta,perinnöksi,kirppiksiltä jne. Ok yksi vitriini vaikuttaa olevan ikea tasoa kyllä.
Toivottavasto et ole sulkenut ilmanvaihtoräppänöitä.
Lattioissa muovimatto,seinissä paperitapetit
Sisäilman laatu ei ole talon iästä kiinni, vaan siihen vaikuttavat aivan muut tekijät.
Osaan kyllä lukea ...räppänät talviasennossa ja vanhakin auki välillä pidetään ikkunoitakin auki
Milloin viimeksi kerrostalossasi on puhdistettu ilmastointihormit ?
Ei se sinänsä iästä ole kiinni. Olen asunut 1940-luvun, 1970-luvun ja tällä hetkellä 1920-luvun talossa eikä missään näistä mitään ongelmia sisäilman kanssa. Joku muu siellä mättää.
Pitäisikö soittaa terveystarkastaja käymään?
Säästösyistä painovoimaista ilmanvaihtoa ei pidetä päällä. Kuulemma pitää muistaa tuulettaa.
Vierailija kirjoitti:
Säästösyistä painovoimaista ilmanvaihtoa ei pidetä päällä. Kuulemma pitää muistaa tuulettaa.
Painovoimaisesta ilmanvaihdosta ei kyllä tule säästöä, jos ilmanvaihtokanavat tukkii, päinvastoin. Eihän se maksa mitään.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Säästösyistä painovoimaista ilmanvaihtoa ei pidetä päällä. Kuulemma pitää muistaa tuulettaa.
Painovoimaisesta ilmanvaihdosta ei kyllä tule säästöä, jos ilmanvaihtokanavat tukkii, päinvastoin. Eihän se maksa mitään.
Mäkin ihmettelin tuota. Tarkoittaa varmaan koneellista eikä painovoimaista. 🤔
Hanki ilmanpuhdistin, se ainakin vetää pölyt ja muut hiukkaset.