Miksi Arto Satonen haluaa töihin julkiselle sektorille?
Kumma juttu, että Arto Satonen pyrkii Kelan pääjohtajaksi, eli julkiselle sektorille, vaikka hän ja hänen puolueensa Kokoomus ovat ainakin niin kauan kuin minä muistan vaatinut julkisen sektorin pienentämistä ja suomalaisten työllistymistä yksityisen sektorin "oikeasti tuottaviin" yrityksiin.
Eli kuinkas tässä Arton tapauksessa on nyt näin käynyt?
Voiko olla niin, että Artoa ei pidetä hänen kovasta uhostaan huolimatta pätevänä mihinkään yksityisen puolen pomohommaan? Ja voiko olla jopa niin, ettei Artoa pidetä pätevänä edes EK:n tai muiden työnantajajärjestöjen tehtäviin, vaikka Arto ja puolueensa ovat pää märkänä uurastaneet kapitalistien vaatimukset täyttääkseen?
Tässä taitaa olla nyt sellainen kohtaanto-ongelma, että Arton osaaminen on niin heikkoa, ettei hän kelpaa edes työnantajajärjestöjen kakkostason johtajan hommiin -, hommiin joita voidaan perustaa ja on perustettukin poliitikkojen suojatyöpaikoiksi.
Kommentit (21)
Jopa Jyri Häkämies pääsi ministerin pallilta suoraan EK:n toimariksi.
Hahaa. Vammalassa on kuulemma ollut joskus semmonen kansanedustaja, joka kattoo salaa h#mop#rnoo ja wänkkää sille.
Eikä ollu kuulemma Ilmari Nurminen.
Luulisi että kokoomuksen edustajille olisi töitä julkisella sektorilla jos on pätevyyttä. Yleensä kaikki pätevät menevät sille puolelle. Ehkä se kertoo jotain Satosesta.
Eihän Satonen ole saanut mitään ITSE aikaan ministerinä. Noi kaikki hallituksen työtekijöitä kurittavat laithan oli sovittu ja hallitusneuvotteluissa. Ja koska tämä hallitus ei piittaa mitään mistään lainvalmistelun kuluessa pyydetyistä lausunnoista, ovat lait olleet sisällöllisesti valmiita jo siinä vaiheessa kun hallitus nimitettiin.
Ei ole Arto osoittanut siis minkäänlaista kykyä muuhun kuin riidan ja kaaoksenluomiseen työmarkkinoille. Eivät kapitalistit tai EK ole niin tyhmiä, että palkkaisivat tuollaisen kävelevän katastrofin. Julkinen puoli on Satosen ainoa mahdollisuus.
Käsienheiluttajien ja kampaviinerikaffittelijoiden eläkevirka kiinnostaa.
Ei kukaan palkkaa yksityiselle puolelle.
Artsi tarvitsee jokusen kampaviinerin. Sanotaan pyöreät 100 000 kappaletta.
Siis häntä ei voida valita Kelan seuraavaksi pääjohtajaksi!
Kukaan ei palkaa Artsia yksityiselle sektorille. Siksi suojatyöpaikkahaaveet.
Se on helvetti valloillaan, jos tuo ukko pääsee Kelan johtoon. Onneksi en saa minkäänlaisia yhteiskunnan tukia.
Vierailija kirjoitti:
Luulisi että kokoomuksen edustajille olisi töitä julkisella sektorilla jos on pätevyyttä. Yleensä kaikki pätevät menevät sille puolelle. Ehkä se kertoo jotain Satosesta.
Kokoomus ja pätevyys ei voi olla samaan aikaan, muuten maailmankaikkeus räjähtää.
Satonenhan Kokkareiden troijanhevonen ja täsmäohjus, jolla on tarkoitus hajoittaa ja purkaa nykyinen Kela, kun mitä ne muualla oikein meistä ajattelee kun on ihan liian vähän köyhiä ja huonovointisia ja Nalle Wahlrooskin keskittynyt ampumaan enempi kanalintuja.
Satonen pitäisi laittaa loppuelämäkseen 9 euroa päivässä -paskahommiin. Välillä joku voi käydä vähän antamassa keppiä.
Olen onnellinen vasta sitten, kun Arto Satonen on vaihtanut hiippakuntaa.
No ei taida nakkikioskin pitäminen joskus 40 vuotta sitten riittää työkokemukseksi. Ja Artsihan oli ennen eduskuntaakin ihan reilusti julkisella töissä eli kauppaopiston opettajana tms..