Äidille 70-v lahjaksi "elämys"
Äiti täyttää kesällä 70-vuotta, ja haluaisin ilahduttaa häntä jollain yhteisellä tekemisellä, aikaikkuna yksi päivä (ei mielellään myöhään illalla). Ehdotuksia otetaan kiitollisena vastaan! Taustatietona se, että hänellä ei ole passia eikä ole tarkoitus sitä tätä varten hankkia. Kyseessä on köyhä eläkeläinen, joka pyörii pienissä ympyröissä kodin läheisyydessä. Itselleni tuli mieleen päiväristeily Porvooseen Runeberg laivalla. Muita ideoita? Äidin sijainti pk-seutu.
Luonteeltaan hän on hyvin sopeutuvainen ja innokas moneenkin erilaiseen aktiviteettiin. Hyvä ruoka kelpaa molemmille. Itselläni auto käytössä.
Kommentit (46)
Tuo risteily kuulostaa hyvältä idealta. Siihen sotten Porvoossa lounas jne. Ehkä bussilla takaisin.
Oma äitini, vähän vanhempi, tykkäisi esim käynnistä jossain taidemuseossa (Ateneum, Didrichsen, Amos Rex vähän riippuen mitä siellä on) ja ruokailusta jossain.
Kappelin terassilla voisi nauttia torstaisista esityksistä.
Aleksanterin teatteri on paikkana tosi tunnelmallinen, jos vielä sattuu hyvä esitys niin sitä suosittelen. Jos jotain erityistä, niin se esittelykierros teatterissa on hauska (en muista mikä nimellä kulkee).
Toisenlaista budjettia tarjoaa kissakahvila Helkatti, jos kissat kiinnostaa. Tosin kissoja ei aina kiinnosta mikään.
Vierailija kirjoitti:
Lisäyksenä, että ajankohta heinäkuu. t. ap
Päivä kylpylässä hyvän lounaan kera.
Siivoa äidin koti tai hanki sinne siivooja ja tai hanki tai auta itse äitiä pääsemään ylimääräisestä tavarasta eroon, vie turhat tavarat Sorttiin ja SER-keräykseen jne.. Valmista tai tilaa hyvä ateria. Uusi televisio voisi myös olla hyvä lahja, jos sellainen on varaa hankkia tai uusi yksinkertainen puhelin.
Anna myös normaali lahja ja kortti, jos on varaa. Ehkä voisit kysyä kuitenkin mistä pitää, ettei vaan raahaa väkisin väärään paikkaan. Pelkään että "suostuvainen" on jo siinä tilassa ettei tiedä omaa parastaan. On tiettyjä asioita mistä tykkäävät ja mistä eivät. Entä rauhallinen kahvila samalla reissulla kakunpaloineen vai mukaan ne.
Tuo siivousjuttu olisi kiva! Ja yhteinen ruokailu mukavassa ravintolassa parin hyvän ystävän kera. Ehkä käynti valokuvaajalla muistoksi päivästä?
Kiitos tähänastisista ideoista! Tarkoitus on antaa myös konkreettinen lahja lisänä, hinta riippuu aktiviteetin tasosta. Puhelin ja televisio hänellä ovat ns. ajan tasalla, ehkä joku lahjakortti? Budjetti päivän aktiviteettiin on n.200-300 euroa.
lahjakortti hierojalle/kampaajalle. Jokin lehtitilaus jos tykkää lukemisesta?
Olen samaa ikäluokkaa äitisi kanssa. Itselleni mieluisinta olisi jokin hauska kesäteatteriesitys jollakin muulla paikkakunnalla kuin asuinpaikkakunnallani hyvässä seurassa ( eli lapseni kanssa) .
Käytte yhdessä kauneushoitolassa jossa hoidellaan kädet, jalat ja kasvot. Voisi olla mielenkiintoista varsinkin jos äidille ihan uusi kokemus.
Minulla on 70-vuotispäivään vielä muutama vuosi aikaa, mutta minusta tuo risteily Porvooseen kuulostaa kivalta. Siivousjutut voi sitten tehdä muulloin. Käväisin viime kesänä pikaisesti Porvoossa ja sinne tekisi mieli mennä ajan kanssa uudestaan.
Mä tahtoisin esim mHelsinki-risteilyn ja lounaan laivassa. Sitten "kolera-altaan" luona oleva leffa, ja piste iin päälle ratikkarundi uusiin kaupunginosiin, sitte Kappeliin lopuks kahville ja espalle vielä jos ois musiikkia, siinä, ole hyvä!
Mulla on 75-vuotispäivä toukokuussa. En halua mitään juhlia, mutta mennään koko porukka pienelle karhunkierrokselle(12km), isovanhemmat, lapset ja lastenlapset. Yöpyminen Rukalla, 2yötä.
Ei nyt sentään tasakymppilahjaksi mitään siivousta ja tavaran raivaamista, joku raja tuohon ankeuteen! Hemmottele äitiäsi (etenkin jos hän on vähissä varoissa ja huono lähtemään kotoa) ja viettäkää aikaa yhdessä, siitä se ikimuistoinen juhlapäivä koostuu.
Lahjakorteista tulee helposti stressiä. Väitän että myös aika moni lahjakortti jää käyttämättä. Jos lahjakorttiin päädyt niin sellainen minkä varmasti haluaa käyttää ja mikä on helposti toteutettavissa.
Aktiviteetissa tärkeintä on yhteinen aika. Esim. risteily Helsingin edustalla, käynti korkeasaaressa jne. Joku kiinnostava kohde missä ei ole pitkään aikaan tai koskaan käynyt.
Onpas kiva kuulla, että edes joku eli ap haluaa muistaa äitiään antamalla omaa aikaansa ja miettien, mistä äiti tykkäisi.
En ole itse vielä ihan 70, mutta olen samanlainen 'sopeutuvainen' ja hyväksyn monenlaisia aktiviteetteja - ihan siksi, että arkielämäni on niin yksitoikkoista, melko yksinäistä ja tylsääkin, että mikä tahansa vaihtelu virkistää. Joitain kutsuja ja menoja olen tosin torpannut siksi, että koin ne liian meluisiksi ja hälyisiksi. En myöskään halua mennä paikkoihin, joihin liittyy paljon jonottamista ja ihmistungosta.
Risteily Porvooseen heinäkuulla _kuulostaa_ kivalta. Toisaalta merimatkat kestävät yhteensä lähes 8h, ja Porvoossa oloon aikaa on vain pari tuntia, käytännössä alle 2 tuntia. Ruokaa voi joutua odottamaan, jolloin ei ehtisi esim. kierrellä putiikeissa ja vapaasti nauttia rennosta kesäpäivästä. Koska sinulla on auto, voisitte myös ajella Porvooseen (tai muualle) ja tehdä jonkin lyhyemmän kruisailun paikan päällä.
Ristely on hyvä idea ja ruokailu jossain Porvoon paremmassa ravintolassa.
Ottakaa shampajaa aamulla hyvän aamiaisen kanssa jonka olet laatinut. Sitten matkaan mars. Ihan äidin toivomuksen mukaan.
Lisäyksenä, että ajankohta heinäkuu. t. ap