onko ylinopeussakot/ajokortin menettäminen este adoptiolle????
Kommentit (10)
mutta mun mielestä nuo ei siinä näy.
" Oikeusrekisterikeskuksen ylläpitämään rikosrekisteriin ei merkitä tietoja sakkorangaistuksista, joten rikosrekisteriotteen tiedoissa sakkorangaistus ei näy."
Ajokortin menettämisestä en osaa sanoa, näkyykö se.
3
mies on nimittäin menettänyt korttinsa 8v sitten kuukaudeksi. mietimme nyt adoptiota ja ajattelun kysäistä, ettei tule ylätystä sitten kun prosessi alkaa.
ap
Ei nuo näy rikosrekisteriotteessa. Olishan se kamalaa jos ylinopeussakot estäisivät adoption. Ei meidän niin täydellisiä tarvi olla :)
t.adoptiossa odotusvaiheessa
Se on kyllä totta. Koko ajan vaatimukset kiristyy.
t.6
Tuo odotusvaihe on minusta se kaikkein mukavin vaihe. Kun voi olla vaan ja prosessi etenee silti jossakin ihan itsestään.
3
Jostain luin että jo psykologilla/psykiatrilla käynti jonkun elämänkriisin yhteydessä voisi olla esteenä?
Onko se adoptiolautakunta (tai mikä se nyt on joka ne luvat myöntää) täysin hakijoiden oman ilmoituksen varassa, vai saako ne tietoja esim. sairaaloilta? Jos on vaikka ollut julkisella puolella psykoterapeutin juttusilla niin saako ne siitä tiedon? Tai saavatko tietoja siitä onko hedelmöityshoidot käynnissä vielä? Ellei siis pari itse sitä ilmoita.
Ei tämä aina niin mukavaa ole. Se on kyllä hyvä, ettei mikään ole enää itsestä kiinni. Tässä on pian vuosi odoteltu lasta Kiinasta. Sais jo tulla..
Ei osaa vielä uskoa että joskus se kauan kaivattu lapsi on sylissä. Tuntuu vielä niin kaukaiselta...
t.6,8
Uusilta perheiltä vaaditaan rikosrekisteriote. Ei taida esim. ylinopeussakko näkyä tiedoissa kuin tietyn ajan.