Entiset persut ovat jäälleen keskustan äänestäjiä
Kommentit (11)
Ajattelin äänestää kepua ensimmäisen kerran elämäni aikana.
Jos vielä löytyisi ehdokas joka puolustaa kotitalousvähennystä. Haluaisin tuon kotilausvähennyksen ainakin siivous- ja hoivapalveluista samalle tasolle kuin Ruotsissa.
Demareihin on paljon valunut persuja myös. Siinä olisikin hyvä puolue, jos vaan pitäisi rajat kiinni ja seksuaalimoraalin kunnossa. Demareiden talouspolitiikka miellyttää.
Jos keskusta ajaa maaseutuakin näivettäviä vihvashullutuksia niin moni pysyy heistä edelleen kaukana. Pienpuolueista Vapauden liitto voi puhutella.
Keskusta teki viime hallituksessa vuosituhannen suurimman polttoaineveronkorotuksen 8/2020
Lisäksi Keskusta yhdesä SDPn kanssa allekirjoiti päästökaupan joka voi nostaa polttoaineiden hintoja 90c pahimmillaan.
Sellaista maaseudun autoilijan puolustamista Keskustalta, täysi viherpuolue nykyään
Vierailija kirjoitti:
Ajattelin äänestää kepua ensimmäisen kerran elämäni aikana.
Jos vielä löytyisi ehdokas joka puolustaa kotitalousvähennystä. Haluaisin tuon kotilausvähennyksen ainakin siivous- ja hoivapalveluista samalle tasolle kuin Ruotsissa.
Kokoomus on sinun puolueesi.
Ottamatta kantaa paluuta keskustaan, ei ole ihme, että persuista on jäsenkato. Mitään hyvää eivät ole saaneet aikaan. Trump-mielistenkin hymy tainnut hyytyä, kun Trump aiheuttaa vain hallaa Euroopan ja Suomen taloudelle sekä työllisyydelle. Toisaalta ihaillaan Trumppia ja toisaalta Putinia. Duunareiten puolella puolue (PS) ei ainakaan ole, se on nähty. Vaalien suhteen heillä ei ole mitään käryä minkä takia äänestetään (aluevaalit ja bensanhinta alas). Edes omia aloitteitaan eivät osaa kannattaa, koska kyse on ollut "vitsistä" (bensanhinta alas, kansalaisaloite). Ennen vaaleja tehdyt "lupaukset" ovatkin olleet kannanottoja, joita ei ole ollut tarkoituskaan toteuttaa, pelkkää sanahelinää. Ainut mitä osaavat tarjota on negatiivista Suomi-kuvaa maailmalle erilaisilla tavoilla. Syntyvyys on laskussa, joten jostain pitäisi tännekin porukkaa saada lisää. Puoleen jäsenistä yksi puhuu yhtä ja toinen heti perään toista, mikä on täysin ristiriidassa ensimmäisen kanssa. Flirttaillaan ä-oikeistolle samalla esitetäään konservatiivista linjaa. Jokaiselle muka jotakin, mutta loppujen lopuksi ei kenellekään mitään, paitsi puoleen johtohahmoille hillotolpppaa. Paska porukka.
Ja sitten 4 vuoden päästä persut on 25% puolue, kun hallitus tekee kaiken päin kettua. Näin tämä vaihtelee.
Nykyajan Väyryset ovat Persuissa. Parissa vuodessa vanhoillistumisen linnakkeeksi.
Persut eivät edes osaa tehdä politiikkaa, keskusta sentään osaa ajaa asioitaan. Persuista ei yhtään tiedä mitä mieltä ovat, kaikki mielipiteet muuttuu koko ajan. Nyt heitä ei kukaan muu kuin maanpetturi äänestä kun meillä on tämä eksistentiaalinen kriisi itänaapurin kanssa.
Keskusta on pelkkä punavihreiden apupuolue nykyään kuten viime hallituksessa nähtiin, sama kuin äänestäisi punavihreitä
Ovat palanneet kepua äänestämään kun Saarikko ei ole enää sohlaamassa puolueen johdossa. Näin olen ainakin kuullut. Äänestivät viime ek vaaleissa persuja protestina keskustan silloiselle linjalle ja puheenjohtajalle. Jos Kaikkonen pelaa kortit oikein, seuraavissa ek vaaleissa kepulla on jytky tiedossa.