Pitäisikö sairaalamaksut porrastaa veronmaksun mukaan?
Mitä vähemmän maksaa veroja sitä enemmän kustantaisi henkilölle julkinen terveydenhoito
Kommentit (7)
Kannatan sitä niin että mitä vähemmän maksaa veroja sitä halvempi on terveydenhuolto.
Sairaala maksut voisi porrastaa sen mukaan mitä palveluja käyttää..
Maksaa vähemmän jos viet omat laastarit ja buranat mukanas.
Minä sairastan aktiivista reumaa ja olen sen vuoksi tiiviissä seurannassa reumapolilla. Ortopedi haluaa nähdä minut liittyen reumamuutoksiin, joten hän kaavailee leikkausta ja haluaa tehdä lisätutkimuksia. Sisätautilääkäri taas kiinnitti huomiota sydänfilmiin ja haluaa nyt tehdä lähetteen kardiologille jne jne jne. Pyörä pyörii ja joka kuussa on joku lääkäri, toisinaan jopa kaksi. Julkinen terveydenhuolto ei todellakaan ole ilmaista, vaan vie yhä suuremman osan palkastani.
Tietysti olen hyvilläni että hoitoa saan ja että minun sairauteni otetaan tosissaan, sillä olen vielä suhteellisen nuori ja työvuosia on edessä vielä paljon.
Huvittaa kuitenkin kommentit ilmaisesta sairaanhoidosta. Se ei todellakaan ole ilmaista, vaikka maksankin todellisista kustannuksista vain murto-osan, tuntuu tämä kaikki silti tyyriiltä, kun tässäkin kuussa maksoin poliklinikkamaksuja yhteensä 180€ ja lääkkeitä 120€ edestä. Uusi lasku saapui juuri omapostiin hyvinvointialueelta, se saa odottaa seuraavaa tilipäivää.
Köyhille voisi antaa vain buranaa ja käskeä kotiin lepäämään.
Ihan sama, julkinen terveydenhoito on jo siiinä jamassa, ettei sieltä mitään hoitoa saa ellei sitten sulla ole esim. selvästi jalka poikki