Eikö kotivaravettä kannata säilöä mieluummin pakastimessa?
Niin se säilyy vaikka kuinka pitkään? Miksi ostella vesipulloja ja sitten heitellä vanhentuneena pois jos ei tarvitsekaan.
Kommentit (11)
Jos sinulla on pakastimessa tilaa niin säilytä vaikka siellä.
Mulla on perunoitten keittovettä pakastimessa sitä varten jos pörssisähkön hinta kipuaa korkeaksi.
Pakastimessa kannattaa säilöä vaikka vettä, sen sijaan, että pitäisi pakastimessa tyhjää tilaa, se säästää sähköä.
Koska et saa sitä heti käyttöösi ja sulaminen viilentää huoneilmaa.
Vierailija kirjoitti:
Onneksi hanasta tulee laadukasta vettä
No, mitäs sitten jos ei tulekaan? Juuri siksi sitä laadukasta vettä kannattaa pakastaa.
Niin ja jos tulee sähkökatko, niin pakastimeen säilötty vesi auttaa myös säilömään pakasteet pidempään. Ihan hyvä idea.
Vierailija kirjoitti:
Koska et saa sitä heti käyttöösi ja sulaminen viilentää huoneilmaa.
Kesällä vaan hyvä.
Maksaahan se pitää kylmänä jatkuvasti, ja kun sitä pitäisi joka tapauksessa olla enemmän kuin yksi pullo niin ei kuulosta järkevältä pakastimen käytöltä.
Ei sitä tarvitse heittää pois parasta ennen -päivän jälkeen. Pulloveden voi juoda sitä ennen hanaveden sijasta ja ostaa uuden tilalle. Vesi säilyy vuosia. Koska parasta ennen -päivä näkyy huonosti pullossa, minä liimaan siihen viestilapun, johon kirjoitan parasta ennen -päiväyksen, niin minun on helppo nähdä, milloin se täytyy käyttää ja korvata.Säilytän pulloja peräkkäin siten, että ensimmäisenä vanheneva on edessä.
Mää oon juanu varastoon ny viikonloppuna varmaan sellaset 15 litroo!
Jotta tua noi ei mua heti jano pääse nääs yllättää tiäks kai!
Vaikka tulis joku hätäseis jutska.
Onneksi hanasta tulee laadukasta vettä