Hormonikierukka ja vuodon määrän muutos
Moi!
olisikohan jollain kristallipalloa tai kokemusta vastaavasta?
Olen nuori synnyttämätön nainen, ja kuukautiset alkaneet 13-vuotiaana. Oli aluksi tosi niukkaa vuotoa, mutta noin 15-vuotiaana vuodon määrä ns räjähti käsiin. Kierto suht lyhyt ja vuotopäiviä monta.
Otin 18-vuotiaana hormonikierukan, ja vuodon määrä tasoittui niin, että ei tarvinnut keskelle yötä laittaa herätyskelloa. Vuodon tasoittumiseen meni kuitenkin aikaa, vuosin kierukan laitosta 6kk putkeen. Tämän kierukan kanssa vuodon määrä oli runsaan normaalin rajoissa. 4 vuoden jälkeen alkoi tulla tiputteluvuotoa, ilmeisesti kystien takia ja niitä on ollut myöhemminkin. Otin kierukan pois ja vuoto palasi niin runsaaksi, että en pärjännyt sen kanssa. Nelisen kuukautta koitin olla minipillereillä. Ei sopinut minulle ja oli henkisesti todella rankkaa.
Sitten uusi kierukka, sama merkki, laitettiin reilu vuosi sitten. Kierto tasoittui paljon viime kertaa nopeammin, käytännössä heti. Vuoto oli aluksi määrältään niukkaa normaalia, mutta nyt havahduin, että vuoto on ollut viime kuukaudet olematonta.
>> onko kokemusta vastaavasta, että mitä tapahtuisi jos nyt ottaisin kierukan pois? Haluaisin pois hormonaalisesta ehkäisystä, mutta pelkään, että vuodon määrä palaa taas järkyttävän runsaaksi ja haittaa olennaisesti normaalia elämää.
entä kokemuksia psm-oireista, pahempia/lievempiä kierukan poiston jälkeen?
Kommentit (4)
Minkä ihmeen takia haluaisit taas megavuodot, kun kierukasta olet saanut avun niihin?
Mulla oli nuorena ihan järkyttävän runsaat menkat. 30min ja supertamponista läpi. Ekan synnytyksen (21v) jälkeen vuodot vähän niukkeni, niin että pärjäsi kuitenkin 2h ajan suojien kanssa. Kierukoiden kanssa vuoto oli vain pyyhköisy vuotoa kuukautisten aikaan. Kierukoiden (3) poiston jälkeen ihan tappovuotoa kunnes raskaus taas alkoi.
Kierukasta en uskalla kyllä luopua
Onpa erikoista, ettei minulle olla ikinä kerrottu tuollaisesta lääkityksestä. Endometrioosia ei pitäisi olla, ultrattu kahdesti kystien takia, vasen puoli jäi kyllä huonosti näkyviin ja se nimenomaan välillä nipistelee viimeisin lääkäri oli oikein kärttyinen, tuuppasi sen ultrauspatukan rööriin, ihan nopeasti käänteli ja väänteli, totesi olevansa valmis ja sanoi että joku kysta on juu, ei näy muuta.
Koska sinulla on jo aiempaa kokemusta siitä, että vuodat kamalasti ilman kierukka, niin hyvin suurella todennäköisyydellä niin käy nytkin.
Hormoniton vaihtoehto vuodon hillitsemiseksi on lääkitys kuten Caprilon. Otetaan vain vuotopäivinä. On tietysti kalliimpi kuin kierukka kertasijoituksena, mutta minulla toimi. Lääkityksen saat gyneltä.
Kammovuoto ei ole normaalia, joten sinuna selvittäisin sen syyn, jos se ei ole jo selvillä. Jos kyseessä on endo,silloin hormonit ja leikkaus ovat ainoa vaihtoehto.
T: samoista ongelmista kärsiviä, päädyin kohdunpoistoon.