Puhutaanko teidän perheessä seurusteluasioista aikuisten lasten kanssa vai oletteko hiljaa asiasta?
Meillä ei ole koskaan puhuttu asiasta sanaakaan. Vanhemmat ovat ymmärtäneet olla kyselemästä herkistä asioista.
Mutta tiedätte varmasti tämän ihmistyypin, joille se erityisesti miesten naisasioista kyseleminen on elämää tärkeämpi tehtävä. Jotekin tämä asia kulminoituu vanhempiin miehiin, jotka kysyvät: "onkos morsianta".
Jos teiltä vanhemmilta ihmisiltä kyselee joku ikätoverosukulainen aikuisten lasten seurusteluasioista, niin mitä vastaatte?
Ennen vanhaan piti ilmeisesti olla kulissinaimisissa siksi, ettei kukaan luule homoksi. Nykyään ketään nuorempaa ei kiinnosta. Meillä on isän puolen suku valitettavasti äärivanhoillista tämän suhteen. Monet loukkaantumiset on saatu aikaiseksi ja välit poikki, kun on kysytty liian suorasukaisesti seurusteluasioista.