Haluan irtisanoa itseni. Olen sairaslomalla. Voinko karenssin aikana saada sairaslomaa ja Kelan sairauspäivärahaa?
En kertakaikkiaan pysty olemaan kirjoilla työpaikallani enää. Työkaverit jatkuvasti ottavat yhteyttä koska palaan, jotkut taas tarkoituksellisesti haluavat minut ulos ja laittavat epäasiallisia viestejä, kritisoivat sairaslomaani ja minua ihmisenä hyvin epäasiallisesti. En missään nimessä halua palata tuohon työyhteisöön.
Olisi helpotus jos voisin vain päästä pois kokonaan. Kuitenkin en ole vielä toipunut ja joudun vielä olemaan pois työelämästä. Jos irtisanon, tulee tietenkin karenssi mutta jos saan sairaslomaa karenssin aikana, onko minun mahdollista saada sairauspäiväetuutta vai onko se niin, ettei tästä ole mitään tietä siinä mielessä ulos kuin että joko irtisanon itseni ja karenssi päällä vai että jatkan sairaslomaa työpaikallani?
Kommentit (9)
Hienoa jos kritisoivat viesteillä. Pidä viestit tallella ja HRn juttusille niiden kanssa.
Sairauspäivärahassa ei ole karenssia muuta kuin omavastuupäivät. Ne ovat kuluneet jo työsuhteen aikana, joten päiväraha jatkuu entisellään. Kannattaa kuitenkin ilmoittautua heti työnhakijaksi.
Olethan pitänyt ne viestit tallessa? Tee työsuojeluilmoitus ja laita ne viestit liitteeksi.
Jos irtisanoutuu, niin irtisanomisajan jälkeen ei enää ole työsuhteessa. Miten silloin voisi saada sairauspäivärahaa?
Jos tarkoitat karenssilla aikaa ennen kuin alat saada työttömyysetuuksia, niin luulen, että se alkaa juosta vasta kun työsuhde on päättynyt.
Vierailija kirjoitti:
Jos irtisanoutuu, niin irtisanomisajan jälkeen ei enää ole työsuhteessa. Miten silloin voisi saada sairauspäivärahaa?
Jos tarkoitat karenssilla aikaa ennen kuin alat saada työttömyysetuuksia, niin luulen, että se alkaa juosta vasta kun työsuhde on päättynyt.
Meinaatko, että työtön ei voi sairastaa? Olet kai kuullut, että osa työttömistä on vapautettu pakkotyöhausta? Nämä ovat lähestulkoon aina näitä, joilla on ollut esittää sairauslomatodistus työkkärille.
MIKSI TÄÄLTÄ KYSYT? Eikö kannattaisi lopettaa nämä kyselyt, joihin me emme voi vastata? Kysy viranomaisilta suoraa tai ota asianajaja!
Vierailija kirjoitti:
Sairauspäivärahassa ei ole karenssia muuta kuin omavastuupäivät. Ne ovat kuluneet jo työsuhteen aikana, joten päiväraha jatkuu entisellään. Kannattaa kuitenkin ilmoittautua heti työnhakijaksi.
Tässä puhutaan kahdesta eri karenssista, sairaspäivärahan ja työttömyys (45vrk). Työttämyyskarenssi napsahtaa, mutta sairauspäiraha kuluu töissä (kannattaa tarkistaa TES, jos sellaisen piiriin kuuluu). Sairaspäiväraha voidaan myöntää myös työttömälle.
Saat karenssin kyllä, mutta karenssin aikana voi saada sairauspäivärahaa (mikä tietenkin vaatii sen, että Kela hyväksyy sen). Mistäkö tiedän? Olen elämässäni lähtenyt kahdesta työpaikasta näin loppuun palamisen vuoksi.
Toki kannattaa miettiä saikulla jatkamista, koska on helpompi löytää uusi työpaikka kun on jo työsuhteessa ja työsuhteessa on helpompi saada palveluita, esim työterveyden tarjoamaa psykologia tai psykiatria, jos sellaiset sisältyy työterveyteesi ja niitä haluaa käyttää ennen päätöstä. Työterveyslääkäri voi myös kirjoittaa lausunnon eroamisen syistä, jolla SAATTAA vältää karenssin, mutta en luottaisi siihen, vaan enemmin olisin saikulla.
Miksi ihmeessä sun työkaverit pitää mitään yhteyttä suhun kun olet saikulla???? Onko esihenkilösi tietoinen tästä?
Tsemppiä sä nouset tosta vielä!