Pyöräilevätkö maaseudulla lapset enemmän kuin kaupungissa?
Tarkoitan nyt ihan sellaista kunnon syrjäseutujen, jossa ihmiset asuvat "keskellä metsää", pyöräilläänkö siellä ollenkaan?
Kommentit (9)
Kaikkialle kuljetaan autolla/lapset viedään autolla. Minua pidetään ihan outona kun en suostu talouteen toista autoa ostamaan ja kuljen kävellen/pyörällä kaikkialla ja laitan lapsetkin liikkumaan. Meillä ei edes ole kuin 5km matkaa palveluihin.
Eivät. Maaseudun lapset ovat keskimäärin huonossa kunnossa.
Opetetaanko lapset kuitenkin ajamaan polkupyörällä maaseudulla vai jääkö se vaan pois kun hyötyä ei ole?
Ennen pyöräilivät kun kyläkoulut olivat kohtuullisen matkan päässä, sitten niitä suljettiin ja koulumatka piteni ja tuli pakollinen koulukyyti ja kunto alkoi heiketä.
No kyllä pyöräilevät. Kavereille on muutaman kilsan matka ja niitä suhaillaan ees taas.
Pakko kun ei julkisia ole. Kesät/talvet pyörällä kouluun ja harastuksiin.
Yritetty opettaa lapset pyöräilemään. Tyttö oppi. Poika ei osaa vieläkään vaikka jo 7. Sen verran huono harjoitella soratiellä. Nyt muutettiin maalta lähiöön. Jospa nyt oppisi kun asfalttitietä ympärillä.
Vierailija kirjoitti:
Yritetty opettaa lapset pyöräilemään. Tyttö oppi. Poika ei osaa vieläkään vaikka jo 7. Sen verran huono harjoitella soratiellä. Nyt muutettiin maalta lähiöön. Jospa nyt oppisi kun asfalttitietä ympärillä.
Meillä pojat sai ekat mopot 5 ja 6 vuotiaina. Tyttö nuorimpana mönkijän viisi vuotiaana. Ajoivat kyllä fillareillakin kavereidensa kanssa.
Luulen että ei, koska ei ole pyöräteitä ja joka paikkaan pitkä matka. Autolla kuljetaan.