ElĂ€n nyt koirani ja koiranpentujen kanssa pentulaatikossa osana koiralaumaađ
Ihanaa on elÀmÀmme, itsekkin pidÀn silmiÀ osan aikaa kiinni. HÀmÀrÀssÀ huoneessa elÀmme pehmeÀssÀ koira- alustassa jossa turvallisuutta tuovat reunukset. Pennut myös minua imevÀt varpaista ja nenÀstÀ, ainakin ensimmÀiset viikot aion maata pentujen kanssa laatikossa. Kakkaa ja rakkautta on elÀmÀmme
Taas ummistan silmÀni ja möyrin osaksi laumaa (olemme seitsemÀstÀ koostuva kuhiseva massa ja se on ihanaa!)
Kommentit (5)
MÀ olen muutaman pentueen myös kasvattanut, ja aina elÀnyt tuolla tavalla niiden pentujen ja emon kanssa lÀhekkÀin, nukkunutkin patjalla siellÀ olohuoneen lattialla pentuaitauksessa. Oi ettÀ, tekisipÀ mieli taas ettÀ olisi talossa pentuja :)
Emon pitÀisi kyllÀ antaa olla ensimmÀiset viikot suht rauhassa pentujen kanssa. Tietenkin pennut tÀytyy totuttaa ihmiseen pikkuhiljaa, muttei tuo sun touhu nyt ihan fiksulta vaikuta edes tÀllaisen mielestÀ, joka itsekin mm. nukkuu koiriensa kanssa samassa sÀngyssÀ.
En ole ihan varma ymmÀrsinkö oikein. Saako emo silti omaa rauhaa pentujen kanssa. Onko jotain valoa pÀivÀllÀ, vaikka onkin hÀmÀrÀÀ. Ei kai ihminen kierÀhdÀ unissaan pentujen pÀÀlle. Kiva jos kaikki on hyvin. Tuuletus? EntÀ lÀmpö.