Kannattaako ostaa tontti?
Aikeena rakentaa vasta muutaman vuoden kuluttua. Olisi vain aika edullinen tontti ja vielä Helsingissä.
Kommentit (9)
Tonttimaata kannattaa aina ostaa, sen valmistus on lopetettu.
Jos on edullinen ja Helsingistä, niin kyllä kannattaa!
Hankkisin jostain muualta. Mutta jos itse pidät Helsingistä, viihdyt siellä ja et pelkää Venäjän tuloa, mikä ettei. Joku sotabunkkeri sinne?
Mahdollisimman lännestä meren rannalta, jossa isokoinen nopea moottorivene odottamassa lahden ylitykseen Ruotsin puolelle.
Igorit tunkevat sotapropagandaansa tässäkin ketjussa. Huoh.
Jos mieleinen paikka ja hinta sopiva tämän hetken tasolla niin mikäs siinä (hintojen kehityksestä ei voi toki olla varma).
(...ja kauanpa tosiaan pysyi tämäkin ketju asialinjalla....)
Asun perintötalossa ja äitini osti tontin 5000 markalla v 1979 isäni kanssa. Rakensivat siihen talon, nyt talon arvo on 320000 euroa tontteineen.
Katso, että onko siinä rakentamisvelvoite ja jos on niin mikä on rakentwmiselle annettu aika ja millaisia seurauksia jollei rakenna annetussa ajassa.
Kannattaa, jos kerran olette suht varmoja rakennusaikeistanne. Sitten h-hetkellä ei välttämättä sopivaa tonttia tulekaan vastaan. Useissa paikoissahan joutuu ihan arvontaan jos haluaisi ostaa tontin.