Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Olisi reilua että kustakin yhteiskuntaluokista laskettaisiin paljonko tehty lapsi elinkaarensa aikana tuo voittoa yhteiskunnalle, osa tästä

Vierailija
27.12.2024 |

tuotosta annettaisiin lapsen vanhemmille lapsen synnyttyä. Vanhempien asema ja tulotaso niin oleellisesti vaikuttaa lapsen tulevaan asemeen yhteiskunnassa että varakkaimmille voitaisiin syntymä hetkellä antaa jopa 75% lapsen tulevista laskennallisista tuotoista. Työttömien lapsesta taas vanhemmat velvoitettaisiin takuumaksuun joka kerättäisiin avustusrahoista lapsen kasvaessa. Mikäli lapsi sitten vastoin odotuksia työllistyisi niin tuo vakuusmaksu palautettaisiin vanhemmille.

Näin rahaa saataisiin Ikäänkuin tulevaisuudesta lainaan, tuo laina käytännössä ilmaista kun korot tuottavat melkoiset summat lapsen kasvun aikana viisaiden vanhempien sijoittamana. Kehitysmaissa lapsi tuo sitä taloudellista turvaa vanhemmille mutta länsimaissa lapsesta vain kuluja eikä lapsen "omistaja" ja "valmistajat" saa mitään hyötyä lapsensa tuotoista!

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän neljä kahdeksan