En ymmärrä ihmisiä jotka haluaa asua samalla paikkakunnalla koko elämänsä.
Tuo kertoo minusta jostain masennuksesta ja kunnianhimottomuudesta jos tyytyy asumaan siellä kotikylällä koko elämänsä. Normaali terve ihminen haluaa vaihtaa maisemaa silloin tällöin ja nähdä maailmaa.
Kommentit (24)
Ei kai hyvästä ja itselle sopivasta kukaan pois halua lähteä.
Enempi kummastuttavat ne, jotka jatkuvasti marisevat jostain, eivätkä siltikään muuta muualle. Joskus se muualle muutto tosin vaan on niin vaivalloista, että se voi viedä aikaa niin kauan että asiassa lannistuu ja jää vanhaan paikkaan. Tai se voi käydä ihan mahdottomaksi. Muutto maksaa, kaikilla ei ehkä ole omaa autoa tai tarpeeksi varaa muuttoon. Tai joku perheestä ei halua muuttaa. Syitä piisaa.
Taitaapa olla paljon asioita, mitä et ymmärrä. Sitä maailmaa voi toki käydä katselemassa vaikka kuinka paljon, ihan vaihtamatta asuinpaikkaa.
Mitä vittua se sulle kuuluu missä kukakin haluaa asua! Taidat olla vähän yksinkertainen tapaus muutenkin. Älä ainakaan lisäänny!
Muah, njotta samalta se tuntuupi käyjä vesiklotetisssa asuu sitten Kittilässä tai Äkäslompolossa. Katsos kummastakin on tällä miehellä kokemusta.
vuan molemmissa paikoissa ompi yhtä huono flakdi naisten suhteen mutta jospa ap voisi siinä autella
Paikkakuntaa pitää vaihtaa sitten kun on siellä itsensä täysin nolannut ja alkaa maa polttelemaan jalkojen alla.
Kun ei sekoile eikä aiheuta omalla toiminnalla sekä käytöksellä itselleen maine haittaa ja yleensäkin mainetta niin ei ole mitään tarvetta vaihtaa paikkakuntaa
On paljon arvokkaampaa asua vaikka koko ikä oman suvun ja pitkäaikaisten ystävien lähellä (tämä yleensä syy jäädä kotipaikkakunnalle) , kuin muuttaa ympäri maailmaa yksin juurettomana. Tämän huomaa viimeistään kun alkaa lapsia tehdä ja ei olekaan mitään tukiverkkoja.
Olen käyttänyt ison osan aikuisikääni matkustamiseen kv-tehtävissä. Pakon sanelemana joutunut asumaan lyhyitä pätkiä Helsingissä ja Lontoossa. Kotini on pienessä kylässä pellon ja metsän laidassa enkä ole aikeissa koskaan muuttaa pois.
Sivistys ja ymmärrys kasvaa ihan muualta kuin kotikunnan vaihtelusta.
Ongelma voi tuntua isolta, mutta kaikkeen voi löytyä ratkaisu. Omaa ymmärrystään voi pyrkiä kehittämään esim. lukemalla, laadukkaita elokuvia katsomalla tai kuuntelemalla vaikka kiinnostavia keskusteluja radiosta. Voi myös yrittää avoimesti kuunnella, mitä sanottavaa muilla ihmisillä on. Niin se ymmärrys kehittyy, jos on kehittyäksen.
Voisin olla takaisinmuuttaja, jos syntymäkunnassa olisi vastassa sama muistojentäyteinen, viihtyisä ympäristö kuin aikoinaan. Suosittua paikkakuntaa ollaan rakentamassa täyteen ja tunnistamattomaksi. Ei kiinnosta.
Jos töiden takia täytyy muuttaa, muuten pysyisin elämäni täällä rakkaassa synnyin kaupungissani.
Vierailija kirjoitti:
On paljon arvokkaampaa asua vaikka koko ikä oman suvun ja pitkäaikaisten ystävien lähellä (tämä yleensä syy jäädä kotipaikkakunnalle) , kuin muuttaa ympäri maailmaa yksin juurettomana. Tämän huomaa viimeistään kun alkaa lapsia tehdä ja ei olekaan mitään tukiverkkoja.
Aina ei voi valita!
Pk-seutu riittää mulle. Täällä on kaikki.