Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Eduskunta leikkaa muilta, mutta ei itseltään

Vierailija
08.11.2024 |

Ahneita pask....

 

Kaikkialla Suomessa säästetään paitsi Arkadianmäellä.

Vallan kolmijako-opissa näyttää olevan säästöaikana uusi ulottuvuus. Toimeenpano- ja tuomiovalta tinkivät menoistaan, lainsäädäntövalta ei.

Viime aikoina irtisanomisiin johtavia muutosneuvotteluja on aloitettu kymmenissä yrityksissä.

Hyvinvointialueet vähentävät työvoimaa sadoittain eri puolilla Suomea, jotta ne pääsisivät hallituksen asettamiin säästötavoitteisiin. Yle aloitti media-alan historian suurimmat muutosneuvottelut.

Ministeriöt leikkaavat kulujaan ja vähentävät väkeään. Kolmannen sektorin yritykset panevat työvoimaansa ulos, kun julkiset avustukset kutistuvat. Sosiaali- ja työttömyysturvan kutistukset ajavat perheitä ahdinkoon.

Hallitus pyysi eduskuntaa säästämään 4,5 miljoonaa euroa ensi vuonna. Eduskunta on pyynnöstä kieltäytynyt.

Eduskunnan kanslian toimintamenot vain kasvavat. Tämän vuoden vajaat 66 miljoonaa muuttuu yli 67 miljoonaksi euroksi.

Eduskunnalla on tähän periaatteessa valta, koska se on ylin lainsäädäntövallan käyttäjä Suomessa. Eduskunnassa on vedottu juuri tähän: valtiovarainministeriö ei olisi saanut hoputtaa tinkimään, koska eduskunta on sentään pomo tässä maassa.

Tällainen institutionaalinen loukkaantuminen on lapsellista kiukuttelua. Jos ministeriön toive on perusteltu kuten on sitä kannattaa noudattaa, vaikka vallan kolmijako-opin mukaan ei tarvitsisikaan.

Kansanedustajien valinta näyttää syksyn työmarkkinauutisten rinnalla todella rumalta. Kansanedustajat osoittelevat soppakauhan varrella nälkäisille, mistä heidän tulisi tinkiä. Kenraali Adolf Ehrnrooth opetti aikoinaan, että joukkoja on johdettava edestä. Näinä pettymysten ja taloussotien aikana Suomen eduskunta päätti johtaa suomalaisia takaa.

https://www.hs.fi/paakirjoitukset/art-2000010819438.html

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
08.11.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hallitus leikkaa, ei eduskunta. 

Vierailija
2/6 |
08.11.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tarkistahan pikkutyttö alkajaisiksi paljonko Suomelle kustantaa täällä loidivien m u t a k u o n o j e n elätys ?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
08.11.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suomalaiset ä mmät haluaa nekkeröidä

Vierailija
4/6 |
08.11.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Työmarkkinatuki 595e on järkyttävän pieni ja kukaan ei sellaisella elä ja pysy työkuntoisena kun sillä tulee mielenterveysongelmia.

Vierailija
5/6 |
08.11.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muuta irakiin

Vierailija
6/6 |
08.11.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Suomalaiset ä mmät haluaa nekkeröidä

 

Entäs suomalaiset ukkelit -> deekuja

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kolme yhdeksän