Lopetatko/vähennätkö leikkeleiden syöntiä?
Uusi suositus on ettei leikkeleitä pitäisi käyttää ollenkaan.
Kommentit (25)
Laitan leivälle kananmunaa ja silliä
En lopeta. Odottelen nyt tutkimuksia siitä miten ei saa hengitelläkkään. Saasteistahan hengitysilmamme on....
Vierailija kirjoitti:
En lopeta. Odottelen nyt tutkimuksia siitä miten ei saa hengitelläkkään. Saasteistahan hengitysilmamme on....
Muuta metsään. Niin minä tein.
Olen jo vähentänyt, mutta asialla ei ole mitään tekemistä suositusten kanssa, aloin vähentämään kaikkea turhaa kulutusta että saan rahat riittämään tarpeellisiin asioihin joten leikkeleet ovat ns. extraa jota ostan nykyisin paljon harvemmin kuin ennen.
Taidan vähentää, mutten lopettaa. En ole milloinkaan pitänyt niitä kovin hyvänä ravintona, mutta jostain syystä viime aikoina on tullut laitettua melkein joka leivälle leikkelettä. Tämä oli hyvä muistutus, että joka leivälle ei tarvitse laittaa.
Muutaman kerran vuodessa ostan sen 100 gramman pakkauksen ultrakevyttä meetvurstia, että enpä taida vähentää. En oikein pidä mistään muista leikkeleistä.
Niin vähän ja harvoin käytän nytkään, että siitä vähästä en aio luopua.
Aika harvoin olen käyttänytkään, lähinnä jos pääsiäisen aikaan on löytynyt suomalaisesta lampaasta tehtyä paistileikkelettä. Nyt saa kyllä jäädä sekin.
En syö koskaan suomalaisia leikkeleitä. Leivän päällä vain täysrasvaista juustoa
Etelä-Euroopassa tulee syötyä parman- ja serranokinkkua, salamia, coppaa, mortadellaa yms herkkuja. Laadukasta hyvää tavaraa
Jätin kaikki leikkeleet pois muutama kk sitten, kun sain tietää kolesteroliarvojeni kohonneen. Ihan hyvin olen tottunut tähän.
Ostin ennen metukkaa silloin tällöin tai jos oikein hurjaksi heittäydyin niin poronfileetä.
Mutta en usein. Tiesin ettei äärimmäisen käsitelty liha ole kovin terveellistä.
Lisäksi aika ajoin tuli jotain listeriaa noista foliopakkaukaista. Ajattelin että suolaiset tuotteet olisivat puhtaampia. No, viimeksi oli joku metukkaerä josta oli tullut hepatiittia. Siihen loppui kiinnostukseni. Oivariini ja kananmuna riittää.
Vähennän leikkeleitä ja syön enemmän briskettiä, ribbsejä ja lammasta. Itse tehden.
Vähennän varmasti. En tälläkään hetkellä paljoa käytä, mutta jatkossa vielä vähemmän. Vain juustoa leivän päälle.
Olen lopettanut jo. Joskus pizzan päällä on pepperonia.
Missään muissa maissa ei ole näin paljon "SUOSITUKSIA" kuin Suomessa.
Silti täällä kuolee väkeä ennenaikaisesti mm. verisuoni- ja sydäntauteihin.
Italialainen syö leikkeleitä kuten salamia, bresaolaa jne ja juo viiniä, ja elää terveenä eikä ylipainoisena yli 90-vuotiaaksi!
En syö leikkeleitä, eivät ole mitään terveellistä ruokaa. Muuten syön kyllä punaista lihaa joka päivä. Tietysti muutakin, kalaa, joskus broileria, riistaa, juustoa, munia, vähän kasviksia ja hapanmaitotuotteita, kermaa, voita, talia, marjoja.
Miten ihmeessä leikkeleet näytetään ymmärrettävän "metukkana". Leikkeleissä on lähes rasvattomia kokolihaleikkeitä, kanaa/kalkkunaa jne, jotka on heittämällä terveellisempiä kuin se "täysrasvainen juusto", johon joku kertoi vaihtaneensa. Ne maitotuotteethan piti syödä/juoda vain vähärasvaisina uusien suositusten mukaan.
Itse jatkan tietysti leikkeleiden ja täysrasvaisten juustojen käyttöä KOHTUUDELLA. Uudet suositukset pysyvät pelkästään suosituksina.
Vierailija kirjoitti:
Laitan leivälle kananmunaa ja silliä
Niinpä! Leikkeleitä nuokin.
En ole muutenkaan syönyt. Ällöttää kun niissä yhtäkkiä joku narskahtaa hampaassa ja syöminen päättyy siihen. Viimeksi kun ostin meetvurstia, niin siinä oli jotain jänteitä.